CollectiveAccess - en to fr translation catalogue (1709 entries)

en: List
fr: Liste

en: View results in a list
fr: Afficher les résultats dans une liste

en: Name
fr: Nom

en: Idno
fr: Identifiant

en: Title
fr: Titre

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: View thumbnails with brief captions
fr: Afficher des miniatures avec des courtes légendes

en: View images with full captions
fr: Afficher des images avec des légendes complètes

en: Map
fr: Carte

en: View results plotted on a map
fr: Afficher les résultats sur une carte

en: search
fr: recherche

en: searches
fr: recherches

en: browse
fr: parcours

en: browses
fr: parcours

en: Recently added
fr: Ajouté récemment

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Email address
fr: Adresse email

en: Password
fr: Mot de passe

en: Login failed. Please try again.
fr: Échec de connexion. Veuillez réessayer.

en: You are now logged in
fr: Vous êtes connecté

en: Login failed.
fr: Échec de connexion

en: You have been logged out
fr: Vous êtes déconnecté

en: E-mail address is not valid.
fr: L'adresse email est invalide.

en: Please enter your first name
fr: Veuillez saisir votre prénom

en: Please enter your last name
fr: Veuillez saisir votre nom

en: Please enter and re-type your password.
fr: Veuillez saisir et confirmer votre mot de passe.

en: Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Please answer the security question.
fr: Veuillez répondre à la question de sécurité.

en: Your answer was incorrect, please try again
fr: Votre réponse était incorrecte, veuillez réessayer.

en: User cannot register
fr: L'utilisateur ne peut être enregistré

en: A user has already registered with this email address
fr: Un utilisateur est déjà enregistré avec cette adresse email

en: Thank you for registering!
fr: Merci de votre enregistrement.

en: Thank you for registering!  You are now logged in.
fr: Merci de votre enregistrement ! Vous êtes désormais connecté.

en: E-mail address is not valid
fr: L'adresse email est invalide

en: Resetting your site password
fr: Redéfinir le mot de passe

en: Passwords do not match. Please try again.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas. Veuillez essayer une nouvelle fois.

en: Your password has been reset
fr: Votre mot de passe a été redéfini.

en: Invalid user
fr: Utilisateur invalide

en: Invalid secondary search type
fr: Type de recherche secondaire invalide

en: Entities
fr: Entités

en: Places
fr: Lieux

en: Your first collection
fr: Votre première collection

en: Could not create collection for user
fr: Impossible de créer une collection pour l'utilisateur

en: Successfully added item
fr: Item ajouté avec succès

en: Could not add item to collection
fr: Impossible d'ajouter l'item à la collection

en: You must enter a name for your collection
fr: Vous devez saisir un nom pour votre colelction

en: Please enter the name of your collection
fr: Veuillez saisir le nom de votre collection

en: The collection does not exist
fr: La collection n'existe pas

en: You cannot view this collection
fr: Vous ne pouvez pas afficher cette collection

en: You cannot edit this collection
fr: Vous ne pouvez pas modifier cette collection

en: Could not reorder item %1: %2
fr: Impossible de réorganiser l'item %1 : %2

en: Could not remove item from collection
fr: Impossible de retirer l'item de la collection

en: title
fr: titre

en: Login was invalid
fr: Identifiant non valide

en: You are now logged out
fr: Vous êtes déconnecté

en: Installation requires the PHP memory_limit directive must be set to at least 32 megabytes. Check your php.ini configuration file. If the memory_limit setting is not increased installation may unexpectedly abort.
fr: L'installation de Pawtucket nécessite que la directive PHP memory_limit soit définie au moins à 32 MO. Vérifiez votre fichier de configuration php.ini. Si le paramètre memory_limit n'est pas augmenté, l'installation peut échouer.

en: Installation would like the PHP memory_limit directive must be set to at least 128 megabytes, just to be safe. Check your php.ini configuration file. If the memory_limit setting is not increased installation can unexpectedly abort.
fr: L'installation de Pawtucket nécessite que la directive PHP memory_limit soit définie au moins à 128 MO, pour être sûr. Vérifiez votre fichier de configuration php.ini. Si le paramètre memory_limit n'est pas augmenté, l'installation peut échouer.

en: Your MySQL installation doesn't support the InnoDB storage engine which is required by CollectiveAccess. For more information also see %1.
fr: Votre installation MySQL ne supporte le moteur de stockage InnoDB qui est requis par CollectiveAccess. Pour plus d'informations voir également %1.

en: Really delete
fr: Confirmer la suppression

en: Delete
fr: Supprimer

en: Cancel
fr: Annuler

en: No embedded metadata was extracted from the media
fr: Aucune métadonné n'a pu être extraite du média

en: Results
fr: Résultats

en: Deleted %1
fr: %1 supprimé

en: Editing %1
fr: Modification de %1

en: Viewing %1
fr: %1 affiché

en: new screen
fr: nouvel écran

en: BLANK
fr: VIDE

en: Add/remove item to/from watch list.
fr: Ajouter/retirer l'item de la liste de surveillance

en: Creating new %1
fr: Création d'un nouveau %1

en: %1 &gt; New %2
fr: %1 &gt; Nouveau %2

en: New %1
fr: Nouveau %1

en: Part of lot
fr: Elément du lot

en: Will be part of lot
fr: Fera partie du lot

en: Lot contains %1 object
fr: Le lot contient %1 objet

en: Lot contains %1 objects
fr: Le lot contient %1 objets

en: There is %1 object with non-conforming numbering
fr: Il y a %1 objet ayant une numérotation non conforme

en: There are %1 objects with non-conforming numbering
fr: Il y a %1 objets ayant une numérotation non conforme

en: Re-number objects
fr: Renuméroter les objets

en: Add new %1 to lot
fr: Nouveau %1 ajouté au lot

en: Related objects
fr: Objets liés

en: Applied to representation
fr: Appliqué à la représentation

en: Number of items
fr: Nombre d'objets

en: Type of content
fr: Type de contenu

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Part of set
fr: Elément de l'ensemble

en: Is %1
fr: Est %1

en: Part of
fr: Partie de

en: Is default for list
fr: Est par défaut pour la liste

en: Is a
fr: Est un

en: Element code
fr: Code de l'élément

en: Referenced by user interfaces
fr: Référencé dans les interfaces d'utilisateur

en: Number of screens
fr: Nombre d'écrans

en: Number of placements
fr: Nombre d'emplacements

en: Searches for
fr: Recherches pour

en: More info
fr: Plus d'informations

en: In set
fr: Dans l'ensemble

en: In sets
fr: Dans les ensembles

en: Less info
fr: Moins d'informations

en: Registration confirmation email was sent to %1
fr: Confirmation d'enregistrement envoyé par mail à %1

en: Could not send registration confirmation email to %1: %2
fr: Impossible d'envoyer la confirmation d'enregistrement par mail à %1 : %2

en: year
fr: année

en: years
fr: années

en: month
fr: mois

en: months
fr: mois

en: day
fr: jour

en: days
fr: jours

en: hour
fr: heure

en: hours
fr: heures

en: second
fr: seconde

en: seconds
fr: secondes

en: Invalid controller path
fr: Chemin invalide vers le contrôleur

en: Controller error: %1
fr: Erreur du contrôleur : %1

en: Refine Results By...
fr: Affiner les résultats de recherche par ...

en: Start Browsing By...
fr: Commencer à parcourir par ...

en: Browse
fr: Parcourir

en: There is no configuration available for this editor. Check your system configuration and ensure there is at least one valid configuration for this type of editor.
fr: Il n'y a pas de configuration disponible pour cet éditeur. Vérifiez votre configuration système et assurez vous qu'il y a au moins une configuration validation pour ce type d'éditeur.

en: Cannot save using empty request. Are you using a bookmark?
fr: Impossible de sauvegarder une requête vide. Êtes vous en train d'utiliser un raccourci ?

en: %1 does not exist
fr: %1 n'existe pas

en: Could not save %1
fr: Impossible d'enregistrer %1

en: Added %1
fr: %1 ajouté

en: Saved changes to %1
fr: Modifications enregistrées pour %1

en: Cannot delete root of hierarchy
fr: Impossible de supprimer la racine de la hiérarchie

en: %1 was deleted
fr: %1 a été supprimé

en: Could not generate PDF
fr: Impossible de générer le PDF

en: downloaded_file
fr: fichier_telecharge

en: Default
fr: Par défaut

en: Tab delimited
fr: Texte délimité par des tabulations

en: Comma delimited (CSV)
fr: Texte délimité par des virgules (CSV)

en: Nothing was selected
fr: Rien n'a été sélectionné

en: Invalid set
fr: Ensemble invalide

en: Search could not be saved
fr: La recherche n'a pu être sauvegardée

en: No hierarchies are configured for %1
fr: Aucune hiérarchie n'a été configurée pour %1

en: Type id %1 is invalid
fr: Le type %1 est invalide

en: Type id %1 is not enabled
fr: Le type %1 n'est pas activé

en: Type id cannot be set after insert
fr: Un identifiant de type ne peut pas être modifié après création

en: Preferred labels
fr: Libellés préférés

en: Non-preferred labels
fr: Libellés secondaires

en: Related %1
fr: %1 lié

en: from related %1
fr: depuis le %1 lié

en: alternates from related %1
fr: alternatifs depuis le %1 lié

en: alternates
fr: autres

en: Object media representation (%1)
fr: Représentation d'objet (%1)

en: Object media representation (default)
fr: Représentation d'objet (par défaut)

en: A list of related %1
fr: Une liste des %1 liés

en: A list of %1 %2
fr: Une liste de %1 %2

en: A list of alternate %1 %2
fr: Une liste d'autres %1 %2

en: A list of related media representations using version "%1"
fr: Une liste de représentations utilisant la version "%1"

en: A list of related media representations using the default version
fr: Une liste de représentations utilisant la version par défaut

en: Value is already used and duplicates are not allowed
fr: La valeur est déjà utilisée et les doublons ne sont pas autorisés

en: Identifier %1 already exists and duplicates are not permitted
fr: L'identifiant %1 existe déjà et les doublons ne sont pas autorisés

en: No database login information found. Have you specified it in your setup.php file?
fr: Aucune information de connexion à la base de données n'a été trouvée. Avez vous défini des informations de connexion dans votre fichier setup.php ?

en: Could not connect to database. Did you enter your database login information into setup.php?
fr: Impossible de se connecter à la base de données. Avez vous défini vos informations de connexion à la base de donnés dans votre fichier setup.php ?

en: It looks like you have not installed your database yet. Check your configuration or run the <a href="/install/">installer</a>.
fr: Il semble que vous n'avez pas installé votre base de données pour l'instant. Vérifiez votre configuration ou lancez l'<a href="/install/">installation</a>.

en: Your database is out-of-date. Please all install database migrations starting with migration #1. See <a href="http://wiki.collectiveaccess.org/index.php?title=Upgrade">http://wiki.collectiveaccess.org/index.php?title=Upgrade</a> for migration instructions.
fr: Votre base de données n'est pas à jour. Veuillez installer toutes les informations de mise à jour à partir de la mise à jour #1. Voir <a href="http://wiki.collectiveaccess.org/index.php?title=Upgrade">http://wiki.collectiveaccess.org/index.php?title=Upgrade</a> pour les informations de mise à jour.

en: Your database is out-of-date. Please install all schema migrations starting with migration #%1. See <a href="http://wiki.collectiveaccess.org/index.php?title=Upgrade">http://wiki.collectiveaccess.org/index.php?title=Upgrade</a> for migration instructions.
fr: Votre noyau de base de données n'est pas à jour. Veuillez installer toutes les informations de mise à jour du noyau à partir de la mise à jour #1. Voir <a href="http://wiki.collectiveaccess.org/index.php?title=Upgrade">http://wiki.collectiveaccess.org/index.php?title=Upgrade</a> pour les informations de mise à jour.

en: CollectiveAccess requires PHP version 5.1.6 or higher to function properly. You're running %1. Please upgrade.
fr: CollectiveAccess nécessite PHP version 5.1.6 minimum pour fonctionner normalement. Votre version de PHP est %1. Veuillez mettre à jour votre installation de PHP.

en: It looks like the directory for temporary files is not writable by the webserver. Please change the permissions of %1 and enable the user which runs the webserver to write this directory.
fr: Il semble que le répertoire des fichiers temporaires n'est pas accessible en écriture par le serveur web. Veuillez changer les permissions de %1 et autoriser l'utilisateur qui est utilisé par le serveur web à écrire dans ce répertoire.

en: It looks like the media directory is not writable by the webserver. Please change the permissions of %1 (or create it if it doesn't exist already) and enable the user which runs the webserver to write this directory.
fr: Il semble que le répertoire media n'est pas accessible en écriture par le serveur web. Veuillez changer les permissions de %1 (ou le créer si il n'existe pas) et autoriser l'utilisateur qui est utilisé par le serveur webpas déjà à écrire dans ce répertoire.

en: It looks like the __CA_URL_ROOT__ variable in your setup.php is not set correctly. Please try to set it to &quot;%1&quot;. We came up with this suggestion because you accessed this script via &quot;&lt;your_hostname&gt;%2&quot;.
fr: Il semble que la variable __CA_URL_ROOT_ de votre fichier setup.php ne soit pas correctement définie. Veuillez essayer SVP de la définir à &quot;%1&quot;. Nous vous suggérons cette modification parce que vous avez accédé à ce script via &quot;&lt;your_hostname&gt;%2&quot;.

en: It looks like the __CA_BASE_DIR__ variable in your setup.php is not set correctly. Please try to set it to &quot;%1&quot;. We came up with this suggestion because the location of this script is &quot;%2&quot;.
fr: Il semble que la variable __CA_BASE_DIR_ de votre fichier setup.php ne soit pas correctement définie. Veuillez essayer SVP de la définir à &quot;%1&quot;. Nous vous suggérons cette modification parce le chemin vers ce script est  &quot;&%2&quot;.

en: PHP JSON module is required for CollectiveAccess to run. Please install it.
fr: Le module PHP JSON est nécessaire à CollectiveAccess. Veuillez l'installer.

en: PHP mbstring module is required for CollectiveAccess to run. Please install it.
fr: Le module PHP mbstring est nécessaire à CollectiveAccess. Veuillez l'installer.

en: PHP iconv module is required for CollectiveAccess to run. Please install it.
fr: Le module PHP iconv est nécessaire à CollectiveAccess. Veuillez l'installer.

en: PHP mysql module is required for CollectiveAccess to run. Please install it.
fr: Le module PHP mysql est nécessaire à CollectiveAccess. Veuillez l'installer.

en: PHP zlib module is required for CollectiveAccess to run. Please install it.
fr: Le module PHP zlib est nécessaire à CollectiveAccess. Veuillez l'installer.

en: PHP PCRE module is required for CollectiveAccess to run. Please install it.
fr: Le module PHP PCRE est nécessaire à CollectiveAccess. Veuillez l'installer.

en: Your version of the PHP PCRE module lacks unicode features. Please install a module version with UTF-8 support.
fr: Votre version du module PHP PCRE ne dispose pas des fonctions unicode. Veuillez installer une version supportant l'UTF-8.

en: It looks like the __CA_APP_NAME__ setting in your setup.php is invalid. It may only consist of alphanumeric ASCII characters and underscores (&quot;_&quot;)
fr: Il semble que le paramètre __CA_APP_NAME__ de votre fichier setup.php soit invalide. Il ne doit comporter que des caractères ASCII alphanumériques ou des underscores (&quot;_&quot;)

en: It looks like a subdirectory in the media directory is not writable by the webserver. Please change the permissions for %1 and enable the user which runs the webserver to write this directory.
fr: Il semble qu'un sous-répertoire du répertoire media ne soit pas accessible en écriture par le serveur web. Veuillez changer les permissions pour %1 et autoriser l'utilisateur qui exécute le serveur web à écrire dans ce répertoire.

en: It looks like the __CA_SITE_HOSTNAME__ setting in your setup.php may be set incorrectly. If you experience any troubles with image display try setting this to &quot;%1&quot;. We came up with this suggestion because this is the hostname you used to access this script. It may only be valid for you (and not for other users of the system) though (e.g. if you use 'localhost' or a feature like /etc/hosts on UNIX-based operating systems) so you have to be very careful when editing this.
fr: Il semble que le paramètre __CA_SITE_HOSTNAME__ de votre setup.php soit mal défini. Si vous rencontrez des difficultés avec l'affichage des images, essayez de fixer ce paramètre à &quot;%1&quot;. Nous vous fournissons cette suggestion parce que c'est le nom de domaine que vous avez utilisé pour accéder à ce script. Par contre, il peut n'être valide que pour vous (et pas les autres utilisateurs du système), par exemple si vous utiliser 'localhost' ou une fonctionnalité comme /etc/hosts sur un système d'exploitation linux ; nous recommandons d'agir avec précautions dans vos modifications.

en: Does not use locale setting
fr: N'utilise pas de paramètre de langue

en: Check this option if you don't want your compound attributes to be locale-specific. (The default is to be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que ces attributs soient liées à la langue. (Par défaut les attributs sont liés à la langue.)

en: Line breaks
fr: Sauts de ligne

en: Insert number of metadata elements after which a line break should be inserted here. (Default is 0 - i.e. no line breaks)
fr: Insérer le nombre d'éléments de méta-données après lesquelles un saut de ligne doit être inséré. (La valeur par défaut est 0, c'est à dire pas de saut de ligne)

en: Can be used in search form
fr: Peut être utilisé dans un formulaire de recherche

en: Check this option if this attribute value can be used in search forms. (The default is to be.)
fr: Cocher cette option si cette valeur d'attribut peut être utilisée dans des formulaires de recherche (oui par défaut).

en: Can be used in display
fr: Peut être utilisé pour l'affichage

en: Check this option if this attribute value can be used for display in search results. (The default is to be.)
fr: Cocher cette option si cette valeur d'attribut peut être utilisée pour l'affichage dans les résultats de recherche (oui par défaut).

en: Display template
fr: Afficher le modèle

en: Layout for metadata elements in this container when used in a display.
fr: Mise en page des éléments de métadonnées de ce conteneur lorsqu'affiché à l'écran.

en: Value delimiter
fr: Séparateur

en: Delimiter to use between multiple values.
fr: Délimiteur à utiliser entre des valeurs multiples.

en: Minimum value
fr: Valeur minimum

en: The minimum value allowed. Input less than the required value will be rejected.
fr: La valeur minimale autorisée. Une saisie inférieure à la valeur minimum sera rejetée.

en: Maximum value
fr: Valeur maximum

en: The maximum value allowed. Input greater than the required value will be rejected.
fr: La valeur maximale autorisée. Une saisie plus grande que la valeur maximale sera rejetée.

en: Width of data entry field in user interface
fr: Largeur du champ de saisie dans l'interface utilisateur

en: Width, in characters, of the field when displayed in a user interface.
fr: Largeur, en nombre de caractères, du champ affiché dans l'interface utilisateur.

en: Height of data entry field in user interface
fr: Hauteur du champ dans l'interface de saisie

en: Height, in characters, of the field when displayed in a user interface.
fr: Hauteur, en nombre de caractères, du champ lorsqu'il est affiché dans l'interface utilisateur.

en: Check this option if you don't want your currency values to be locale-specific. (The default is to not be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que les devises soient spécifiques à la langue (par défaut elles ne le sont pas).

en: Can be used for sorting
fr: Peut être utilisé pour trier

en: Check this option if this attribute value can be used for sorting of search results. (The default is to be.)
fr: Cocher cette option si la valeur de l'attribut peut être utilisé pour trier des résultats de recherche (oui par défaut).

en: Layout for value when used in a display (can include HTML).
fr: Mise en forme pour la valeur pour l'affichage (peut inclure des balises HTML).

en: Delimiter to use between multiple values when used in a display.
fr: Délimiteur à utiliser entre des valeurs multiples pour l'affichage.

en: %1 is not a valid currency value; be sure to include a currency symbol
fr: %1 n'est pas une valeur valide dans une devise ; assurez vous d'avoir saisi un symbole de devise dans le champ.

en: Currency specified for %1 does not appear to be valid
fr: La devise spécifiée pour %1 ne semble pas être valide

en: %1 must not be negative
fr: %1 ne doit pas être négatif

en: %1 must be at least %2
fr: %1 doit valoir au moins %2

en: %1 must be less than %2
fr: %1 doit être plus petit que %2

en: Date range boundaries
fr: Limites de la plage de dates

en: The range of dates that are accepted. Input dates outside the range will be rejected. Leave blank if you do not require restrictions.
fr: La plage de dates qui est acceptée. Les dates saisies hors de la plage seront rejetées. Laisser vide si vous ne voulez pas imposer de restrictions.

en: Check this option if you don't want your date ranges to be locale-specific. (The default is to not be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que cette plage de temps soit spécifique à la langue (par défaut elle ne l'est pas).

en: Must not be blank
fr: Ne doit pas être vide

en: Check this option if this attribute value must be set to some value - it must not be blank in other words. (The default is not to be.)
fr: Cocher cette option si la valeur de l'attribut doit avoir une valeur définie, c'est-à-dire que l'attribut ne doit pas être vide (par défaut, l'attribut peut être vide).

en: Is a lifespan
fr: Est une durée de vie

en: Check this option if this attribute value represents a persons lifespan. Lifespans are displayed in a slightly different format in many languages than standard dates. (The default is not to be.)
fr: Cocher cette option si la valeur de cet attribut représente la durée de vie d'une personne. Les durées de vie sont affichées dans un format différent des dates standards pour certaines langues. (Ce n'est pas la valeur par défaut.)

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Value to pre-populate a newly created attribute with
fr: Valeur par défaut pour un attribut qui vient d'être créé

en: Suggest existing values?
fr: Suggérer des valeurs existantes ?

en: Check this option if you want this attribute to suggest previously saved values as text is entered.
fr: Cocher cette option si vous voulez que cet attribut vous suggère des valeurs déjà saisies au fur et à mesure de la saisie.

en: Sort suggested values by?
fr: Trier les valeurs suggérées par ?

en: If suggestion of existing values is enabled this option determines how returned values are sorted. Choose <i>value</i> to sort alphabetically. Choose <i>most recently added </i> to sort with most recently entered values first.
fr: Si la suggestion de valeurs existantes est activée, cette option détermine la façon dont les valeurs retournées sont triées. Choisir <i>valeur</i> pour trier alphabétiquement. Choisir <i>derniers ajouts</i> pour trier avec les derniers ajouts en premier.

en: Value
fr: Valeur

en: Most recently added
fr: Derniers ajouts

en: %1 is invalid
fr: %1 est invalide

en: %1 must be within %2
fr: %1 doit être à l'intérieur de %2

en: %1 must not be empty
fr: %1 ne doit pas être vide

en: Check this option if you don't want your georeferences to be locale-specific. (The default is to not be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que les géoréférences soient spécifiques à la langue. (Ce n'est pas la valeur par défaut.)

en: Uploaded file
fr: Fichier uploadé

en: Select a file
fr: Choisir un fichier

en: Check this option if this attribute value can be used for sorting of search results. (The default is not to be.)
fr: Cocher cette option si la valeur de cet attribut peut être utilisée pour le tri des résultats de recherche. (Ce n'est pas la valeur par défaut.)

en: Address or georeference was blank.
fr: L'adresse ou la géoréférence est vide.

en: Could not connect to Google for geocoding
fr: Impossible de se connecter à Google pour la géolocalisation

en: Could not geocode address: [%1] %2
fr: Ne peut géocoder l'adresse : [%1] %2

en: Search for geographic location
fr: Rechercher un emplacement géographique

en: Upload KML file
fr: Uploader un fichier KML

en: Select KML or KMZ file
fr: Choisir un fichier KML ou KMZ

en: Use map
fr: Utiliser la carte

en: Check this option if you don't want your GeoNames values to be locale-specific. (The default is to not be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que vos GeoNames soient spécifiques à la langue. (Par défaut, ce n'est pas le cas)

en: Can be empty
fr: Peut être vide

en: Check this option if you want to allow empty attribute values. This - of course - only makes sense if you bundle several elements in a container.
fr: Cocher cette option si vous voulez autoriser à définir des attributs vides. Ceci n'est cohérent que si vous rassemblez plusieurs éléments dans un conteneur.

en: Entry was blank.
fr: La saisie était vide.

en: Service URL
fr: URL du service

en: URL for access to information service.
fr: URL d'accès au service

en: Check this option if you don't want your LCSH values to be locale-specific. (The default is to not be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que vos valeurs LCSH soit spécifiques à la langue. (Ce n'est pas la valeur par défaut.)

en: More
fr: Plus

en: Minimum number of characters
fr: Nombre minimal de caractères

en: The minimum number of characters to allow. Input shorter than required will be rejected.
fr: Le nombre minimum de caractères autorisés. Les saisies plus courtes seront rejetées.

en: Maximum number of characters
fr: Nombre maximal de caractères

en: The maximum number of characters to allow. Input longer than required will be rejected.
fr: Le nombre maximal de caractères autorisés. Les saisies plus longues seront rejetées.

en: The minimum numeric value to allow. Values smaller than required will be rejected.
fr: La valeur numérique minimum autorisée. Les valeurs inférieures seront rejetées.

en: The maximum numeric value to allow. Values larger than required will be rejected.
fr: La valeur numérique maximum autorisée. Les valeurs supérieures seront rejetées.

en: Regular expression to validate input with
fr: Expression régulière pour valider la saisie

en: A Perl-format regular expression with which to validate the input. Input not matching the expression will be rejected. Do not include the leading and trailling delimiter characters (typically "/") in your expression. Leave blank if you don't want to use regular expression-based validation.
fr: Une expression régulière au format Perl pour valider la saisie. Les saisies qui ne correspondent pas au motif seront rejetés. Ne pas inclure le premier ni le dernier caractère délimiteur (typiquement "/") dans votre expression. Laisser en blanc si vous ne voulez pas utiliser d'expression régulière pour contrôler la saisie.

en: Check this option if you don't want your integer values to be locale-specific. (The default is to be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que la valeur des entiers soit spécifique à la langue. (C'est le cas par défaut.)

en: %1 must be at least 1 character long
fr: %1 doit avoir au moins 1 caractère

en: %1 must be at least %2 characters long
fr: %1 doit avoir au moins %2 caractères

en: %1 must be no more than 1 character long
fr: %1 ne doit pas faire plus d'1 caractère

en: %1 must be no more than %2 characters long
fr: %1 ne doit pas faire plus de %2 caractères

en: %1 must a number
fr: %1 doit être une valeur numérique

en: %1 must be no more than %2
fr: %1 ne doit pas être plus grand que %2

en: %1 does not conform to required format
fr: %1 n'est pas conforme au format requis

en: %1 is not an integer value
fr: %1 n'est pas un entier

en: Check this option if you don't want your measurements to be locale-specific. (The default is not to be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que vos mesures soient spécifiques à la langue. (Ce n'est pas la valeur par défaut.)

en: Require value
fr: Valeur nécessaire

en: Check this option if you want an error to be thrown if this measurement is left blank.
fr: Cocher cette option si vous voulez afficher une erreur lorsque cette mesure est laissée vide.

en: %1 is not a valid unit of measurement
fr: %1 n'est pas une mesure valide

en: %1 is not a valid measurement
fr: %1 n'est pas une mesure valide

en: %1 must not be less than zero
fr: %1 ne doit pas être inférieur à zéro

en: Width of list in user interface
fr: Largeur de la liste dans l'interface utilisateur

en: Width, in characters, of the list when displayed in a user interface.
fr: Largeur en caractères de la liste affichée dans l'interface utilisateur.

en: Check this option if you don't want your list values to be locale-specific. (The default is to not be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que vos listes de valeurs soient spécifiques à la langue. (Par défaut ce n'est pas le cas)

en: Render list as
fr: Afficher la liste comme

en: Drop-down list
fr: Liste déroulante

en: Yes/no checkbox
fr: Case à cocher oui/non

en: Radio buttons
fr: Boutons radio

en: Checklist
fr: Liste à cocher

en: Number of columns to use for radio button or checklist display
fr: Nombre de colonnes pour utiliser un bouton radio ou une liste de case à cocher

en: Maximum number of columns to use when laying out radio buttons or checklist.
fr: Nombre maximum de colonnes à utiliser lors du positionnement de boutons radio ou de checklist.

en: %1 is not a valid list item_id for %2
fr: %1 n'est pas un ID d'item de liste valide pour %2

en: Item is not in the correct list
fr: L'item n'est pas dans la liste validée

en: The list must have exactly two items to be used as a yes/no checkbox
fr: La liste doit avoir exactement deux items pour être utilisée comme une case à cocher oui/non.

en: Sub-elements may not be used as checklists
fr: Les sous-éléments ne peuvent pas être utilisés dans des listes de cases à cocher.

en: Select a media file
fr: Choisir un fichier média

en: The minimum numeric value to allow. Values smaller than required will be rejected. Leave blank to indicate no lower limit.
fr: La valeur numérique minimale autorisée. Des valeurs plus petites seront rejetées. Laisser vide pour ne pas définir de limite minimum.

en: The maximum numeric value to allow. Values larger than required will be rejected. Leave blank to indicate no upper limit.
fr: La valeur numérique maximale autorisée. Des valeurs plus grandes seront rejetées. Laisser vide pour ne pas fixer de limite maximale.

en: Check this option if you don't want your numeric values to be locale-specific. (The default is to be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez que les valeurs numériques soient spécifiques à la langue. (C'est la valeur par défaut.)

en: %1 is not a numeric value
fr: %1 n'est pas une valeur numérique

en: Width of field in user interface
fr: Largeur du champ dans l'interface utilisateur

en: Check this option if you don't want your field values to be locale-specific. (The default is to not be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que les valeurs des champs soient spécifiques à la langue. (Par défaut ce n'est pas le cas)

en: Occurrence type restriction
fr: Restriction par type d'occurrence

en: Insert idno of a occurrence type here to restrict the lookup mechanism to that type. (The default is empty.)
fr: Saisir ici l'identifiant d'un type d'occurence pour limiter le mécanisme de vérification à ce type. (Vide par défaut.)

en: Place type restriction
fr: Restriction par type de lieu

en: Insert idno of a place type here to restrict the lookup mechanism to a certain place type. (The default is empty.)
fr: Saisir ici l'identifiant d'un type de lieu pour limiter le mécanisme de vérification à ce type. (Vide par défaut.)

en: Check this option if you don't want your Taxonomy values to be locale-specific. (The default is to not be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que vos valeurs de taxonomie soient spécifiques à la langue. (Par défaut ce n'est pas le cas)

en: Use rich text editor
fr: Utiliser l'éditeur de texte riche

en: Check this option if you want to use a word-processor like editor with this text field. If you expect users to enter rich text (italic, bold, underline) then you might want to enable this.
fr: Cochez cette option si vous voulez utiliser des outils de mise en forme du texte pour ce champ. Si vous souhaitez que les utilisateurs saisissent du texte enrichi (italique, gras, souligné), vous devriez activer ceci.

en: Check this option if you don't want your text to be locale-specific. (The default is to be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que le texte soit spécifique à la langue. (C'est le cas par défaut.)

en: Check this option if you want this attribute to suggest previously saved values as text is entered. This option is only effective if the display height of the text entry is equal to 1.
fr: Cochez cette option si vous voulez que cet attribut suggère les valeurs préexistantes au fur et à mesure de la saisie. Cette option ne fonctionne que si l'affichage est réalisé sur une seule ligne.

en: Default text
fr: Texte par défaut

en: Text to pre-populate a newly created attribute with
fr: Texte par défaut pour remplir un nouvel attribut créé

en: Check this option if you don't want your time code values to be locale-specific. (The default is to not be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que l'heure définie soit spécifique à la langue. (Ce n'est pas le cas par défaut.)

en: Check this option if you don't want your urls to be locale-specific. (The default is to not be.)
fr: Cocher cette option si vous ne voulez pas que les urls soient spécifique à la langue. (Ce n'est pas le cas par défaut.)

en: Check this option if you want this attribute to suggest previously saved values as text is entered. This option is only effective if the display height of the element is equal to 1.
fr: Cochez cette option si vous voulez que cet attribut vous suggère des valeurs préexistantes au fur et à mesure de la saisie. Cette option ne fonctionne que si la hauteur de l'élément est égale à 1.

en: %1 be no more than %2 characters long
fr: %1 ne doit pas être de plus de %2 caractères

en: %1 is not a valid url
fr: %1 n'est pas une URL valide

en: Search
fr: Chercher

en: Searches
fr: Recherches

en: a
fr: un

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Browse by...
fr: Parcourir par ...

en: Invalid search type
fr: Type de recherche invalide

en: Invalid criteria type
fr: Type de critère invalide

en: Identifier is already in use
fr: L'identifiant est déjà utilisé

en: Identifier is already in use %1 times
fr: L'identifiant est déjà utilisé %1 fois

en: Will be assigned %1 when saved
fr: %1 sera affecté après enregistrement

en: Encoded Archival Description format
fr: Format EAD (Encoded Archival Description)

en: NewsML is designed to provide a media-type-independent, structural framework for multi-media news. Beyond exchanging single items it can also convey packages of multiple items in a structures layout.
fr: NewsML a été conçu pour fournir un framework structurel, indépendant d'un type de média, pour des informations multi-média. Au delà de l'échange de simples éléments, NewsML peut aussi être utilisé pour transmettre des packages d'éléments multiples dans un formatage structuré.

en: Public Broadcasting Core data format; used for data interchange between audio/video archives
fr: Format de donnée PBC (Public Broadcasting Core) ; utilisé pour des échanges de données entre archives audio/vidéo

en: Tab delimited text
fr: Texte délimité par des tabulations

en: Invalid timecode '%1' for %2
fr: Timecode non valide '%1' pour %2

en: Invalid property '%1'
fr: Propriété invalide '%1'

en: Start must be less than end
fr: Le début doit être inférieur à la fin

en: and
fr: et

en: User
fr: Utilisateur

en: Changes
fr: Modifications

en: No change log available
fr: Pas de log de modifications disponible

en: Subject
fr: Sujet

en: Added
fr: Ajouté

en: Edited
fr: Modifié

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Not set
fr: Titre non défini

en: Non-existent
fr: Non-existant

en: '%1' does not exist in this object
fr: %1 n'existe pas pour cet objet

en: '%1' for %2 is not numeric
fr: '%1' pour %2 n'est pas numérique

en: Invalid direct date values
fr: Date non valide

en: Invalid direct time values
fr: Heure non valide

en: %1' does not exist in this object
fr: %1 n'existe pas pour cet objet

en: Mode:%1 is not supported by this object
fr: Mode:%1 n'est pas supporté pour cet objet

en: BaseModel '%1' cannot be accessed with this class
fr: BaseModel '%1' ne peut pas être accédé avec cette classe

en: BaseModel '%1' does not exist
fr: BaseModel '%1' n'existe pas

en: Field '%1' does not exist
fr: Le champ '%1' n'existe pas

en: Invalid %1 '%2'
fr: %1 invalide '%2'

en: No record with %1
fr: Aucun enregistrement avec %1

en: Date is undefined but field %1 does not support NULL values
fr: La date est indéfinie mais le champ %1 ne supporte pas de valeur NULL

en: Date is invalid for %1
fr: La date est invalide pour %1

en: Time is undefined but field %1 does not support NULL values
fr: L'heure est indéfinie mais le champ %1 ne supporte pas de valeur NULL

en: Time is invalid for
fr: L'heure est invalide pour

en: Daterange is undefined but field does not support NULL values
fr: La plage de dates est indéfinie mais le champ ne supporte pas de valeur NULL

en: Starting date is invalid
fr: La date de début est invalide

en: Ending date is invalid
fr: La date de fin est invalide

en: Time range is undefined but field does not support NULL values
fr: La plage de temps est indéfinie mais le champ ne supporte pas de valeur NULL

en: Starting time is invalid
fr: L'heure de début est invalide

en: Ending time is invalid
fr: L'heure de fin est invalide

en: Number is invalid for %1 [%2]
fr: Le numéro est invalide pour %1 [%2]

en: Timecode is invalid
fr: La datation (date/heure) est invalide

en: The combination of %1 and %2 must be unique
fr: La combinaison de %1 et de %2 doit être unique

en: The value of %1 must be unique
fr: La valeur de %1 doit être unique

en: Mode was %1; must be write
fr: Le mode était %1

en: Can't do update() on new record; use insert() instead
fr: Impossible de faire un update() sur un nouvel enregistrement ; utiliser insert() à la place

en: Changes have been made since you loaded this data. Save again to overwrite the changes or cancel to keep the changes.
fr: Des modifications ont été faites depuis que vous avez chargé ces données. Enregistrez à nous pour écraser les modifications ou annuler pour continuer les modifications.

en: Changes have been made since you loaded this data by %1. Save again to overwrite the changes or cancel to keep the changes.
fr: Des modifications ont été faites par %1 depuis que vous avez chargé ces données. Enregistrez à nous pour écraser les modifications ou annuler pour continuer les modifications.

en: Changes have been made since you loaded this data by these users: %1. Save again to overwrite the changes or cancel to keep the changes.
fr: Des modifications ont été faites depuis que vous avez chargé ces données par les utilisateurs : %1. Enregistrez à nous pour écraser les modifications ou annuler pour continuer les modifications.

en: Cannot move %1 under its sub-record
fr: Impossible de déplacer %1 sous un de ses sous-enregistrement

en: Hierarchy ID must be specified for this update
fr: Un identifiant de hiérarchie doit être spécifié pour cette mise à jour.

en: Number is invalid for %1
fr: Le nombre est invalide pour %1

en: Date is undefined but field does not support NULL values
fr: La date est indéfinie mais le champ ne supporte pas de valeur NULL

en: Time is undefined but field does not support NULL values
fr: L'heure est indéfinie mais le champ ne supporte pas de valeur NULL

en: Time is invalid for %1
fr: L'heure est invalide pour %1

en: Could not update sub records in hierarchy: [%1] %2
fr: Impossible de mettre à jour les sous-enregistrements dans la hiérarchie : [%1] %2

en: Parent record had invalid hierarchical indexing (should not happen!)
fr: Un enregistrement parent a une indexation hiérarchique invalide (cette situation ne devrait pas se produire !)

en: Mode was %1; must be write or admin
fr: Le mode était %1 ; vous devez enregistrer ou modifier les préférences

en: No record loaded
fr: Aucun enregistrement chargé

en: Can't delete item because it has sub-records
fr: Impossible de supprimer l'objet : il a des sous-enregistrements

en: Can't delete item because items related to it have sub-records (%1)
fr: Impossible de supprimer l'objet : des objets liés ont des sous-enregistrements (%1)

en: Can't delete item because it is in use (%1)
fr: Impossible de supprimer l'objet : il est utilisé (%1)

en: Could not cancel pending tasks: %1
fr: Impossible d'annuler les tâches en attente : %1

en: Cannot open remote URL [%1] to fetch media
fr: Impossible d'ouvrir l'URL distante pour rapatrier les données

en: Cannot open file for media fetched from URL [%1]
fr: Impossible d'ouvrir le fichier de média depuis l'URL [%1]

en: File type %1 not accepted by %2
fr: Type de fichier %1 non accepté par %2

en: Unknown file type not accepted by %1
fr: Type de fichier inconnu non accepté par %1

en: Media is being processed and will be available shortly.
fr: Le média est en cours de traitement et sera disponible prochainement.

en: File could not be copied for %1; can't convert mimetype '%2' to extension
fr: Le fichier n'a pu être copié pour %1 ; impossible de convertir le mimetype '%2' vers l'extension choisie

en: Could not create subdirectory for uploaded file in %1. Please ask your administrator to check the permissions of your media directory.
fr: Impossible de créer un sous-répertoire pour le fichier uploadé pour %1. Veuillez demander à votre administrateur de vérifier les permissions sur le répertoire media.

en: File could not be copied. Ask your administrator to check permissions and file space for %1
fr: Le fichier ne peut être copié. Demander à votre administrateur pour vérifier les permissions et l'espace disque pour %1.

en: File could not be processed for %1; can't convert mimetype '%2' to extension
fr: Le fichier n'a pu être traité pour %1 ; impossible de convertir le mimetype '%2' vers l'extension choisie

en: Couldn't write file: %1
fr: Impossible d'écrire le fichier : %1

en: Couldn't queue processing for version '%1' using handler '%2'
fr: Impossible de traiter la file d'attente pour la version '%1' à l'aide du gestionnaire '%2'

en: File could not be processed for %1: %2
fr: Le fichier ne peut être traité pour %1 : %2

en: File is not a valid format
fr: Le fichier doit être dans un format valide

en: %1 must not be less than %2
fr: %1 ne doit pas être inférieur à %2

en: %1 must not be greater than %2
fr: %1 ne doit être plus grand que %2

en: %1 must be at least %2 characters
fr: %1 doit être d'au moins %2 caractères

en: %1 must not be more than %2 characters long
fr: %1 ne doit pas faire plus de %2 caractères

en: %1 is not valid choice for %2
fr: %1 n'est pas un choix valide pour %2

en: Hierarchy ID must be specified
fr: L'identifiant de la hiérarchie doit être spécifié

en: Could not get parent_id to load siblings by: %1
fr: Impossible de trouver l'identifiant de l'élément parent pour charger les éléments frères/soeurs de %1

en: Could not get hierarchy siblings: %1
fr: Impossible de déterminer les éléments frères/soeurs de %1

en: Value must be unique. Please try another.
fr: La valeur doit être unique. Veuillez en essayer une autre.

en: Related table specification "%1" is not valid
fr: La spécification de table liée "%1" est invalide

en: No locale was set for tag
fr: La langue n'est pas définie pour ce tag

en: Tag relation id is invalid
fr: La relation tag id est invalide

en: Tag is not part of the current row
fr: Le tag ne fait pas partie de l'enregistrement courant

en: Tag was not created by specified user
fr: Le tag n'a pas été crée par l'utilisateur spécifié

en: Comment id is invalid
fr: L'id du commentaire est invalide

en: Comment is not part of the current row
fr: Le commentaire ne fait pas partie de l'enregistrement courant

en: Comment was not created by specified user
fr: Le commentaire n'a pas été crée par l'utilisateur

en: Can't edit invalid attribute
fr: Impossible de modifier l'attribut invalide

en: Element is not the root of the element set
fr: Cet élément n'est pas l'élément racine de l'ensemble d'éléments

en: Couldn't add element to restriction list: %1
fr: Impossible d'ajouter l'élément à la liste de restrictions : %1

en: Couldn't remove element from restriction list: %1
fr: Impossible de retirer l'élément de la liste de restrictions : %1

en: Element code or id must not be blank
fr: Le code ou l'identifiant de l'élément ne doit pas être vide

en: Element code or id '%1' is invalid
fr: Le code ou id '%1' de l'élément est invalide

en: Could not instantiate driver
fr: Impossible d'instancier le driver

en: Driver does not exist
fr: Le driver n'existe pas

en: Not connected to database
fr: Non connecté à la base de données

en: Driver does not support affectedRows() call
fr: Le driver ne supporte l'appel affectedRows()

en: Transactions are not supported
fr: Les transactions ne sont pas supportées

en: Transaction count cannot exceed maximum of %1
fr: Le nombre de transaction ne peut pas excéder un maximum de %1

en: Not currently in a transaction
fr: N'est pas actuellement dans une transaction

en: File type is not supported
fr: Le type de fichier n'est pas supporté

en: No media available
fr: Pas de média disponible

en: Could not find plug-in for mimetype %1
fr: Impossible de trouver le plug-in pour le mimetype %1

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Could not create tmp directory for handler '%1'
fr: Impossible de créer le répertoire tmp pour le gestionnaire '%1'

en: Could not copy '%1'
fr: Impossible de copier '%1'

en: No tmp directory configured!
fr: Pas de répertoire tmp configuré !

en: No handler directories are configured!
fr: Aucun répertoire de gestionnaire n'est configuré !

en: Invalid task queue handler '%1'
fr: Gestionnaire de file d'attente des tâches invalide '%1'

en: Error while closing task record: %1
fr: Erreur lors de la fermeture de la tâche : %1

en: View %1 was not found
fr: Affichage %1 non trouvé

en: Action '%1' in class '%2' is invalid
fr: L'action '%1' dans la classe '%2' est invalide

en: Not dispatchable
fr: Non répartissable

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Driver does not support LIMIT
fr: Le driver ne supporte pas LIMIT

en: Your PHP installation lacks MySQL support. Please add it and retry...
fr: Votre installation PHP ne supporte pas MySQL. Modifiez votre installation et réessayez...

en: Query is empty
fr: La requête est vide

en: Number of values passed (%1) does not equal number of values required (%2)
fr: Le nombre de valeurs passées (%1) ne correspond pas au nombre de valeurs requises (%2)

en: No table name specified
fr: Pas de nom de table spécifié

en: No fields specified
fr: Aucun champ spécifié

en: seek(%1) failed: result has %2 rows
fr: échec du positionnement (%1) : le résultat correspond à %2 lignes

en: No error
fr: Pas d'erreur

en: Start must be before date in range
fr: Le début doit être avant la date dans la plage de dates

en: Invalid date
fr: Date non valide

en: Invalid time
fr: Heure non valide

en: Invalid uncertainty
fr: Incertitude non valide

en: Uncertainty must not exceed 9 digits
fr: L'incertitude ne doit pas dépasser 9 chiffres

en: Invalid expression
fr: Expression non valide

en: Trailing characters in otherwise valid expression
fr: Contient des caractères de fin, à part cela l'expression est valide

en: Parser error
fr: Erreur d'analyseur syntaxique

en: External application configuration file could not be loaded
fr: Le fichier de configuration de l'application externe n'a pu être chargé

en: Directory for external application wvWare could not be found
fr: Le répertoire pour l'application externe wvWare n'a pu être trouvé

en: Can't set property %1
fr: Impossible de définir la propriété %1

en: Generates maps using the GoogleMaps API
fr: Génère des cartes à l'aide de l'API GoogleMaps

en: Provides audio processing and conversion using ffmpeg
fr: Fourni un traitement et une conversion audio à l'aide de ffmpeg

en: Didn't load because ffmpeg is not installed
fr: N'est pas chargé parce que ffmpeg n'est pas installé

en: File %1 does not exist
fr: Le fichier %1 n'existe pas

en: Invalid transformation %1
fr: Transformation invalide %1

en: %1: %2 during resize operation
fr: %1 : %2 lors de l'opération de redimensionnement

en: Can't convert '%1' to '%2': unsupported format
fr: Impossible de convertir '%1' vers '%2' : format non supporté

en: Couldn't write file to '%1'
fr: Impossible d'écrire le fichier sur '%1'

en: Error converting file to %1 [%2]: %3
fr: Erreur lors la conversion du fichier vers %1 [%2] : %3

en: Error converting intro to %1 [%2]: %3
fr: Erreur lors la conversion de l'introduction vers %1 [%2] : %3

en: Error converting outro to %1 [%2]: %3
fr: Erreur lors la conversion de l'introduction vers %1 [%2] : %3

en: Can't copy icon file for [%1] from %2 to %3
fr: Impossible de copier le fichier d'icône pour [%1] de %2 vers %3

en: No icon available for media type '%1' (system misconfiguration)
fr: Aucune icône disponible pour le type de média '%1' (problème de configuration système)

en: No icons available (system misconfiguration)
fr: Aucune icône disponible (problème de configuration du système)

en: You must have the Flash Plug-in version 9.0.124 or better installed to play video and audio in CollectiveAccess
fr: Vous devez avoir le plug-in Flash en version 9.0.124 (ou plus récent) pour lire de la vidéo et de l'audio dans CollectiveAccess

en: Provides CoreImage-based image processing and conversion services via the command-line CoreImageTool (Mac OS X 10.4+ only). This can provide a significant performance boost when using Macintosh servers.
fr: Fournit des services de traitement et de conversion d'images à l'aide de CoreImage à l'aide de l'exécutable en ligne de commande CoreImageTool (Mac OS X 10.4 ou supérieur requis). Ceci peut fournir une hausse significative des performances sur des serveurs Macintosh.

en: Didn't load because CoreImageTool executable cannot be found
fr: N'a pu être chargé parce que l'exécutable de CoreImageTool n'a pas pu être trouvé

en: Tile size property must be between 10 and 10000
fr: L'attribut taille de l'échantillon doit être compris entre 10 et 10000

en: Quality property must be between 1 and 100
fr: L'attribut qualité doit être compris entre 1 et 100

en: Tile width property must be between 10 and 10000
fr: L'attribut largeur de l'échantillon doit être compris entre 10 et 10000

en: Tile height property must be between 10 and 10000
fr: L'attribut hauteur de l'échantillon doit être compris entre 10 et 10000

en: Antialiasing property must be between 0 and 100
fr: L'attribut anti-aliasing doit être compris entre 0 et 100

en: Layer ratio property must be between 0.1 and 10
fr: L'attribut proportion doit être compris entre 0.1 et 10

en: Layer property must be between 1 and 25
fr: L'attribut calque doit être compris entre 1 et 25

en: Tile output type '%1' is invalid
fr: Le type d'export de l'échantillon '%1' est invalide

en: Filenames with colons (:) are not allowed
fr: Les noms de fichiers contenant le caractère deux points (:) ne sont pas autorisés

en: %1: %2
fr: %1 : '%2'

en: Provides limited image processing and conversion services using libGD
fr: Fournit des services limités de traitement d'image et de conversion utilisant libGD

en: Didn't load because CoreImageTool is available and preferred
fr: N'a pu être chargé parce que CoreImageTool est disponible et préféré

en: Didn't load because Imagick/ImageMagick is available and preferred
fr: N'a pu être chargé parce que Imagick/ImageMagick est disponible et préféré

en: Didn't load because Imagick/MagickWand is available and preferred
fr: N'a pu être chargé parce que Imagick/MagickWand est disponible et préféré

en: Didn't load because ImageMagick (command-line) is available and preferred
fr: N'a pu être chargé parce que ImageMagick (en ligne de commandes) est disponible et préféré

en: Didn't load because your PHP install lacks GD support
fr: N'a pu être chargé parce que votre installation PHP ne supporte pas GD

en: Couldn't resize image
fr: 0

en: Couldn't rotate image
fr: Impossible d'effectuer la rotation de l'image

en: Couldn't write image
fr: Impossible d'écrire l'image

en: Provides image processing and conversion services using ImageMagick via exec() calls to ImageMagick binaries
fr: Fournit des services de traitement et de conversion d'images à l'aide d'ImageMagick via des appels exec() aux exécutables d'ImageMagick

en: Didn't load because Imagick is available and preferred
fr: N'a pu être chargé parce que Imagick est disponible et préféré

en: Didn't load because MagickWand is available and preferred
fr: N'a pu être chargé parce que MagickWand est disponible et préféré

en: Didn't load because ImageMagick executables cannot be found
fr: N'a pu être chargé parce que les exécutables d'ImageMagick n'ont pas pu être trouvés

en: RAW image support is not enabled because DCRAW cannot be found
fr: Le support des images RAW n'est pas activé parce que DCRAW n'a pas pu être trouvé

en: Could not convert Camera RAW format file because conversion tool (dcraw) is not installed
fr: Impossible de convertir le fichier au format RAW parce que l'outil de conversion n'est pas installé

en: Could not copy Camera RAW file to temporary directory
fr: Impossible de copier le fichier RAW vers le répertoire temporaire

en: Camera RAW file conversion failed
fr: Conversion du fichier RAW échouée

en: Translation from Camera RAW to TIFF failed
fr: Conversion RAW vers TIFF échouée

en: Provides image processing and conversion services using ImageMagick via the PECL Imagick PHP extension
fr: Fournit des services de traitement et de conversion d'images à l'aide d'ImageMagick via l'extension PECL Imagick pour PHP

en: Didn't load because Imagick is not available
fr: N'a pu être chargé parce que Imagick n'est pas disponible

en: Error during RGB colorspace transformation operation
fr: Erreur dans l'opération de transformation vers l'espace colorimétrique RGB

en: Could not read image file
fr: Impossible de lire le fichier image

en: Couldn't load watermark image at %1
fr: Impossible de charger l'image pour le filigrane à %1

en: Error during resize operation
fr: Erreur durant l'opération de redimensionnement

en: Error during crop operation
fr: Erreur durant l'opération de recadrage

en: Error during image rotate
fr: Erreur durant la rotation de l'image

en: Error during image despeckle
fr: Erreur durant l'opération de flou intérieur pour l'image

en: Error during image median filter
fr: Erreur durant l'application du filtre médian à l'image

en: Error during image sharpen
fr: Erreur durant l'opération de netteté de l'image

en: Error during image unsharp mask
fr: Erreur durant l'opération de renforcement de l'image

en: Imagick exception
fr: Exception Imagick

en: Error writing file
fr: Erreur d'écriture du fichier

en: Provides image processing and conversion services using ImageMagick via the MagickWand PHP extension
fr: Fournit des services de traitement et de conversion d'images à l'aide d'ImageMagick via l'extension MagickWand PHP

en: Didn't load because MagickWand is not available
fr: N'a pu être chargé parce que MagickWand est indisponible

en: %1: %2 during RGB colorspace transformation operation
fr: %1: %2 durant l'opération de transformation vers l'espace colorimétrique RGB

en: %1: %2 during crop operation
fr: %1 : %2 lors de l'opération de recadrage

en: Accepts and processes Microsoft Word 97, 2000 and 2008 format documents
fr: Accepte et traite les documents aux formats Microsoft Word 97, 2000 et 2008

en: ABIWord cannot be found: indexing of text in Microsoft Word files will not be performed; you can obtain ABIWord at http://www.abisource.com/
fr: ABIWord ne peut pas être trouvé : l'indexation de texte des fichiers de Microsoft Word ne peut pas être réalisée ; vous pouvez télécharger ABIWord sur http://www.abisource.com/

en: File %1 is not a Microsoft Word document
fr: Le fichier %1 n'est pas un document Microsoft Word

en: Can't convert file to %1
fr: Impossible de convertir le fichier vers '%1'

en: Can't copy icon file from %1 to %2
fr: Impossible de copier le fichier d'icône de %1 vers %2

en: No icon available for this media type (system misconfiguration)
fr: Aucune icône disponible pour le type de média (problème de configuration système)

en: Click to view Microsoft Word document
fr: Cliquer pour afficher le document Microsoft Word

en: Click to download document
fr: Cliquer pour télécharger le document

en: View PDF document
fr: Afficher le fichier PDF

en: Provides PDF conversion services using ImageMagick or the Zend_PDF library. Will use Ghostscript to generate image-previews of PDF files.
fr: Fournit des services de conversion PDF à l'aide d'ImageMagick ou de la bibliothèque Zend_PDF. Ghostscript sera utilisé pour générer des prévisualisations des fichiers PDF.

en: Ghostscript cannot be found: image previews will not be created
fr: Ghostscript ne peut pas être trouvé : les images de prévisualisation ne peuvent être créées

en: PDFToText cannot be found: indexing of text in PDF files will not be performed; you can obtain PDFToText at http://www.foolabs.com/xpdf/download.html
fr: PDFToText ne peut pas être trouvé : l'indexation des textes des fichiers PDF ne peut être réalisée ; vous pouvez obtenir PDFToText sur http://www.foolabs.com/xpdf/download.html

en: File %1 is not a PDF
fr: Le fichier %1 n'est pas un PDF

en: Icon for version %1 available for this media type (system misconfiguration)
fr: Icone pour la version %1 disponible pour ce type de média (problème de configuration système)

en: No icons available for this media type (system misconfiguration)
fr: Aucune icône disponible pour le type de média (problème de configuration système)

en: Couldn't not write document preview frames to tmp directory (%1)
fr: Impossible d'écrire les images de prévisualisation de la vidéo vers le répertoire tmp (%1)

en: Provides services for processing of QuicktimeVR files
fr: Fournit des services pour le traitement des fichiers Quicktime VR

en: Can't copy icon file for %1 to %2
fr: Impossible de copier le fichier d'icône pour %1 vers %2

en: No icon available for this media type [%1] (system misconfiguration)
fr: Aucune icone disponible pour ce type de média [%1] (problème de configuration système)

en: Can't convert '%1' to %2
fr: Impossible de convertir '%1' vers '%2'

en: Couldn't not write video preview frames to tmp directory (%1)
fr: Impossible d'écrire les images de prévisualisation de la vidéo vers le répertoire tmp (%1)

en: Provides ffmpeg-based audio and video processing services
fr: Fournit des services de traitement de l'audio et de la vidéo basés sur ffmpeg

en: Couldn't convert file to FLV format
fr: Impossible de convertir le fichier vers le format FLV

en: Couldn't convert file to MPEG4 format [%1]
fr: Impossible de convertir le fichier au format MPEG4 [%1]

en: Preview image for video
fr: Image d'aperçu pour la vidéo

en: Your system cannot play video. Sorry. :-(
fr: Votre système ne peut afficher de vidéo. Désolé :-(

en: Accepts and processes XML-format documents
fr: Accepte et traite les fichiers au format XML

en: File %1 is not an XML document
fr: Le fichier %1 n'est pas un document XML

en: No XML schema specified in XML file
fr: Pas de schéma XML spécifié dans le fichier XML

en: Specified XML schema is not installed
fr: Le schéma XML spécifié n'est pas installé

en: At line %1
fr: A la ligne %1

en: Validation against XML schema failed with errors:<br/>
fr: La validation par rapport au schéma XML a échoué avec les erreurs :<br/>

en: Could not open %1
fr: Impossible d'ouvrir %1

en: Couldn't write file to %1
fr: Impossible d'écrire le fichier sur '%1'

en: Can't copy icon file from %1/%2 to %3
fr: Impossible de copier le fichier d'icône de %1/%2 vers %3

en: View XML file
fr: Afficher le fichier XML

en: View PDF file
fr: Afficher le fichier PDF

en: Write permissions to Lucene index directory
fr: Écrire les permissions dans le répertoire d'index Lucene

en: Indexes must exist and be readable
fr: Les indexes doivent exister et être en lecture

en: The web server user (%1) must be allowed to write the Lucene index directory (%2). You have to ensure that in order to get the Lucene search engine back-end to work.
fr: L'utilisateur du serveur web (%1) doit être autorisé à écrire dans le répertoire d'index de Lucene (%2). Vous devez vous en assurer pour pouvoir utiliser l'interface du moteur de recherche Lucene.

en: You have to ensure that all Lucene indexes exist and can be opened. Please check if a) the web server user (%1) is allowed to read and write all subdirectories of %2 and b) that all indexes have been created (by running a full reindex on the whole database).
fr: Vous devez vous assurer que tous les index Lucene existent et peuvent être ouverts. Veuillez vérifier que a) l'utilisateur du serveur web (%1) est autorisé à lire et écrire dans les sous-répertoires de %2 et b) que tous les index ont été créés (en exécutant une ré-indexation complète de toute la base de données).

en: Open a typical Unix shell (e.g. bash on Linux, Mac OS X, Solaris etc.) and run &quot;chown -R
fr: Ouvrir un shell Unix (bash sous Linux, Mac OS X, Solaris etc.) et exécuter &quot;chown -R

en: MySQL is back-end database
fr: MySQL est l'interface de base de données

en: MysqlFulltext database tables exist
fr: Les tables de la base MysqlFullText existent

en: The MysqlFulltext search engine requires that MySQL be the back-end database for your CollectiveAccess installation.
fr: Le moteur de recherche MysqlFullText nécessite que MySQL soit l'interface de base de données de votre installation CollectiveAccess.

en: The MysqlFulltext search engine requires that certain tables be present in your database. They are installed by default and should be present, but if they are not MysqlFulltext will not be able to operate.
fr: Le moteur de recherche MysqlFullText requiert que certaines tables soient présentes dans votre base de données. Elles sont installées par défaut et devraient être présentes, mais si elles ne sont pas présentes MysqlFullText ne sera pas capable de fonctionner.

en: Try reinstalling your system with MySQL as the back-end database or try a different search engine.
fr: Essayez de réinstaller votre système avec MySQL comme gestionnaire de base de données ou essayez un autre moteur de recherche.

en: Try reloading the definitions for these tables: ca_mysql_fulltext_search, ca_mysql_fulltext_date_search
fr: Essayez de recharger les définitions de ces tables : ca_mysql_fulltext_search, ca_mysql_fulltext_date_search

en: Write permissions for Solr home directory
fr: Écrire les permissions pour le répertoire Solr

en: Solr cores up and running
fr: Les cores Solr sont fonctionnels et en éxécution

en: Solr configuration up to date
fr: La configuration de Solr est mise à jour

en: Indexing caches
fr: Indexe les caches

en: The web server user (%1) must be able to read and write the whole Solr configuration. Please note that also your Java application server user (e.g. tomcat6) must be able to write to the Solr home and its subdirectories.
fr: L'utilisateur du serveur web (%1) doit avoir les droits de lecture et d'écriture sur l'ensemble de la configuration de Solr. Veuillez noter que l'utilisateur du serveur d'application Java (par ex. tomcat6) doit avoir le droit d'écrire dans le répertoire de Solr et ses sous répertoires.

en: CollectiveAccess uses seperate Solr indexes (lightweight instances) for each table that is indexed. These so called 'cores' must be running and ready for queries.
fr: CollectiveAccess utilise des indexes Solr distincts pour chaque table à indexer. Les SolrCore doivent êtres en exécution et prêts pour les requêtes.

en: The Solr configuration has to be rebuilt and synced with the CollectiveAccess search indexing configuration and metadata attributes setup from time to time. It's not critical if they're not in sync for the moment. They should be automatically synced on each event that causes some indexing (e.g. record save)
fr: La configuration Solr configuration doit être reconstruite et synchronisée avec la configuration d'indexation de recherche CollectiveAccess search et le paramétrage des attributs de métadonnées de temps en temps. Ce n'est pas critique s'ils sont synchronisés pour le moment. Ils devraient être automatiquement synchronisés à chaque événement qui nécessite une indexation (par exemple lors de la sauvegarde d'un enregistrement).

en: CollectiveAccess uses a cache to store its search indexing configuration. The cache must exist and be writable by the web server user. You shouldn't have to care about that in normal setups.
fr: CollectiveAccess utilise un cache pour stocker la configuration des indexes de recherche. Le cache doit exister et être accessible en écriture par l'utilisateur du serveur web. Vous ne devriez pas avoir à vous en préoccuper avec des installations normales.

en: Change the owner of the Solr home directory to the web server user (%1), the owning group to the main group of your Java application server user (e.g. tomcat6) and set the directory permissions to something like 774 (recursively).
fr: Changer le propriétaire du répertoire home de Solr pour l'utilisateur du serveur web (%1), le groupe propriétaire pour le groupe de votre serveur d'application Java (tomcat6) et régler les permissions sur le répertoire à quelque chose comme 774 (récursivement).

en: Start your Java application server. If it is already running, check your CollectiveAccess configuration (Solr home directory in particular), stop the application server, let CollectiveAccess generate a new Solr configuration (there is a tool in support/utils), check the permissions and start the application server again.
fr: Démarrez votre serveur d'application Java. S'il est déjà en exécution, vérifiez votre configuration de CollectiveAccess (le répertoire Solr en particulier), arrêtez le serveur d'application, laissez CollectiveAccess générer une nouvelle configuration de Solr (il y a un outil dans support/utils), vérifiez les permissions et démarrez à nouveau le serveur d'application.

en: Don't worry about that. If they're still out of sync after a couple of records have been saved and nothing changed in the indexing and/or metadata configuration, you should consider to stop the Java application server, let CA generate a new Solr config (with the tool provided in support/utils), start the server again and trigger a full reindex (support/utils/reindex.php.
fr: Ne vous inquiétez pas à propos de cela. S'ils sont toujours désynchronisés après quelques enregistrements et que rien n'a changé dans l'indexation et/ou la configuration des métadonnées, vous devriez envisager d'arrêter le serveur d'application Java, laisser CollectiveAccess générer une nouvelle configuration Solr (avec l'outil disponible dans support/utils), lancer à nouveau le serveur et relancer une réindexation totale (support/utils/reindex.php).

en: Check if app/tmp is writable by the web server user (%1).
fr: Vérifiez si app/tmp est accessible en écriture pour l'utilisateur du serveur web (%1).

en: Write permissions for Sphinx home directory
fr: Écrire les permissions pour le répertoire Sphinx

en: Sphinx process up and running
fr: Les process Sphinx sont en exécution

en: The web server user (%1) must be able to read and write the whole Sphinx configuration.
fr: L'utilisateur du serveur web (%1) doit pouvoir lire et écrire la configuration Sphinx.

en: Sphinx must be running.
fr: Sphinx doit être lancé.

en: Change the owner of the Sphinx home directory to the web server user (%1).
fr: Changer le propriétaire du répertoire Sphinx pour l'utilisateur de serveur web (%1).

en: Make sure Sphinx is started
fr: Vérifiez que Sphinx est bien lancé.

en: AS3 mirroring handler
fr: Gestionnaire de miroir ActionScript 3

en: Deleted %1 from remote server
fr: %1 supprimé du serveur distant

en: Sent %1 to remote %2
fr: %1 envoyé vers %2 distant

en: Could not update mirror status for mirror '%1' on '%2'; row_id=%3
fr: Impossible de mettre à jour le statut de miroir pour le miroir '%1' sur '%2' ; row_id=%3

en: FTP mirroring handler
fr: Gestionnaire de mirroir FTP

en: Sent %1 to remote server at %2
fr: %1 envoyé sur le serveur distant à %2

en: Background media file processor
fr: Traitement de fichier média en arrière-plan

en: Input format
fr: Format

en: Input file size
fr: Taille de fichier

en: Data source
fr: Source de données

en: Temporary filename
fr: Nom de fichier temporaire

en: Version to output
fr: Version pour la sortie

en: Destination volume for output
fr: Volume de destination pour la sortie

en: Media processing rules
fr: Règles de traitements des média

en: Form styles configuration file '%1' does not exist
fr: Le fichier de configuration '%1' des styles de formulaire n'existe pas

en: Form configuration file '%1' does not exist
fr: Le fichier de configuration des formulaires '%1' n'existe pas

en: Form '%1' does not exist
fr: Le formulaire '%1' n'existe pas

en: Invalid page element type '%1'
fr: Type invalide d'élément de page '%1'

en: Page element '%1' does not exist
fr: L'élément de page '%1' n'existe pas

en: Could not load font '%1'
fr: Impossible de charger la police de caractères '%1'

en: Could not load image at '%1'
fr: Impossible de charger l'image à %1

en: Invalid class '%1'
fr: Classe invalide '%1'

en: Outline settings are invalid
fr: Les paramètres de contour sont invalides

en: Invalid subform element type '%1'
fr: Type d'élément invalide dans le formulaire '%1'

en: Subform element '%1' does not exist
fr: L'élément du formulaire '%1' n'existe pas

en: Invalid ID
fr: Identifiant invalide

en: ID does not exist
fr: L'identifiant n'existe pas

en: This item is not available for view
fr: Cet item n'est pas disponible et ne peut être affiché

en: Thank you for contributing.
fr: Merci de votre contribution.

en: Thank you for contributing.  Your comments will be posted on this page after review by site staff.
fr: Merci de votre contribution. Vos commentaires seront affichés sur cette page après validation par l'équipe du site.

en: New user comment/tag
fr: Nouveau commentaire/tag utilisateur

en: Thank you for your contribution.
fr: Merci de votre contribution.

en: Mapping does not exist
fr: La correspondance n'existe pas

en: Export format cannot be used
fr: Le format d'export ne peut être utilisé

en: name
fr: nom

en: short description
fr: description courte

en: It looks like the __CA_URL_ROOT__ variable in your setup.php is not set correctly. Please try to set it to &quot;%1&quot;. We came up with this suggestion because you accessed this script via &quot;&lt;your_hostname&gt;%2&quot;. Note that paths are case sensitive.
fr: Il semble que la variable __CA_URL_ROOT__ de votre setup.php ne soit pas correctement définie. Veuillez essayer de la définir à &quot;%1&quot;. Nous vous faisons cette proposition parce que vous avez accédé à ce script via &quot;&lt;your_hostname&gt;%2&quot;. Attention la casse (majuscules/minuscules) doit être respectée dans les URL.

en: It looks like the __CA_BASE_DIR__ variable in your setup.php is not set correctly. Please try to set it to &quot;%1&quot;. We came up with this suggestion because the location of this script is &quot;%2&quot;. Note that paths are case sensitive.
fr: Il semble que la variable __CA_BASE_DIR__ de votre setup.php ne soit pas correctement définie. Veuillez essayer de la définir à &quot;%1&quot;. Nous vous faisons cette proposition parce l'emplacement de script est &quot;%2&quot;. Attention la casse (majuscules/minuscules) doit être respectée dans les noms de répertoire.

en: access control list
fr: Liste de contrôle d'accès

en: access control lists
fr: Listes de contrôle d'accès

en: Table num
fr: Numéro de table

en: Access
fr: Accéder à

en: application variable
fr: Variable d'application

en: application variables
fr: Variables d'application

en: attribute value
fr: Valeur d'attribut

en: attribute values
fr: Valeurs d'attribut

en: attribute
fr: attribut

en: attributes
fr: attributs

en: Locale
fr: Langue

en: The locale best describing the origin of this information.
fr: La langue décrivant le mieux l'origine de cette information.

en: bundle display name
fr: Nom du paquet à afficher

en: bundle display names
fr: Noms des paquets à afficher

en: Name of display
fr: Nom de l'affichage

en: Description of display
fr: Description de l'affichage

en: Locale of display name
fr: Langue du nom de l'affichage

en: Is preferred
fr: Est préféré

en: Label
fr: Libellé

en: Text label to be used for displayed information.
fr: Libellé texte à utiliser pour l'information affichée

en: Maximum length
fr: Nombre maximal de caractères

en: Maximum length, in characters, or displayed information.
fr: Nombre maximal de caractères lors de l'affichage de l'information.

en: Autohide
fr: Masquage automatique

en: Truncate
fr: Troncature

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Determines how to display information when it exceeds the maximum length.
fr: Définie comment afficher l'information lorsqu'elle dépasse la longueur maximale.

en: bundle display placement
fr: emplacement du groupe d'affichage

en: bundle display placements
fr: emplacements des groupes d'affichage

en: Bundle name
fr: Nom du paquet

en: Name of bundle to display
fr: Nom du paquet à afficher

en: Settings
fr: Paramètres

en: Sort order
fr: Tri

en: The relative priority of the display when displayed in a list with other displays. Lower numbers indicate higher priority.
fr: La priorité de l'affichage lorsqu'affiché dans une liste avec d'autre affichage. Les plus petits nombres indiquent une priorité plus haute.

en: display list
fr: liste d'affichage

en: display lists
fr: listes d'affichage

en: Is system display?
fr: Est un affichage système ?

en: If set, display will be available to all users as part of the system-wide display list.
fr: Si sélectionné, l'affichage sera disponible pour tous les utilisateurs en tant que liste d'affichage système.

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: Indicates type of item display is used for.
fr: Indique le type d'item pour lequel cet affichage est utilisé.

en: objects
fr: objets

en: object lots
fr: lots d'objets

en: entities
fr: entités

en: places
fr: lieux

en: occurrences
fr: occurences

en: storage locations
fr: localisations

en: loans
fr: prêts

en: movements
fr: mouvements

en: object events
fr: événements d'objets

en: object representations
fr: représentations d'objet

en: representation annotations
fr: annotations pour la représentation

en: lists
fr: listes

en: list items
fr: objets de la liste

en: Display code
fr: Code d'affichage

en: Unique identifer for this display.
fr: Identifiant unique pour cet affichage

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Group access
fr: Accès par groupe

en: Display list contents
fr: Afficher le contenu de la liste

en: Maximum length, in characters, of displayed information.
fr: Nombre maximal de caractères lors de l'affichage de l'information.

en: Display format
fr: Format d'affichage

en: Template used to format output.
fr: Modèle utilisé pour le format de sortie.

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Text to place in-between repeating values.
fr: Texte à placer entre des valeurs multiples.

en: Singular
fr: Singulier

en: Plural
fr: Pluriel

en: Sense
fr: Sens

en: Determines if value used is singular or plural version.
fr: Détermine si la valeur utilisée est au singulier ou au pluriel.

en: Media
fr: Média

en: Output mode
fr: Mode de sortie

en: Determines if value used is URL of media or the media itself.
fr: Détermine si la valeur utilisée est l'URL du média ou le média lui-même.

en: Restrict to relationship types
fr: Restreint aux types de relations

en: Restricts display to items related using the specified relationship type(s). Leave all unchecked for no restriction.
fr: Limite l'affichage aux éléments liés à l'aide des relations spécifiées. Laissez décocher pour ne pas définir de restriction.

en: Restrict to types
fr: Restreint aux types

en: Restricts display to items of the specified type(s). Leave all unchecked for no restriction.
fr: Limite l'affichage aux éléments du type spécifié. Laisser décocher pour ne pas définir de restriction.

en: Show hierarchy?
fr: Afficher la hiérarchie ?

en: If checked the full hierarchical path will be shown.
fr: Si coché, la totalité de l'arborescence hiérarchique sera affichée.

en: Remove first items from hierarchy?
fr: Retirer les premiers éléments de la hiérarchie ?

en: If set to a non-zero value, the specified number of items at the top of the hierarchy will be omitted. For example, if set to 2, the root and first child of the hierarchy will be omitted.
fr: Si défini à une valeur différente de zéro, le nombre spécifié d'élément à la racine de la hiérarchie sera masqué. Par exemple, si défini à 2, le noeud racine et le premier niveau de la hiérarchie seront omis.

en: top first
fr: haut d'abord

en: bottom first
fr: bas d'abord

en: Order hierarchy
fr: Organiser la hiérarchie

en: Determines order in which hierarchy is displayed.
fr: Détermine l'ordre dans lequel la hiérarchie est affichée.

en: Maximum length of hierarchy
fr: Longueur maximum pour la hiérarchie

en: Maximum number of items to show in the hierarchy. Leave blank to show the unabridged hierarchy.
fr: Nombre maximum d'éléments à afficher dans la hiérarchie. Laisser vide pour afficher toute la hiérarchie.

en: Hierarchical delimiter
fr: Séparateur hiérarchique

en: Text to place in-between elements of a hierarchical value.
fr: Texte à placer entre deux éléments d'une valeur hiérarchique.

en: Placement label
fr: Libellé d'emplacement

en: The label for this placement as defined in the placements settings. The value used will be adjusted to reflect the current user&apos;s locale.
fr: Le libellé de cet emplacement défini dans les paramètres des emplacements. La valeur utilisée sera déterminée en fonction de la langue utilisateur.

en: Specified version of media
fr: Version spécifiée pour le média

en: The version of the media representation specified by {version name} for display.
fr: La version de la représentation média spécifiée par {version name} pour l'affichage.

en: bundle displays ⇔ group association
fr: association paquet d'affichages ⇔ groupe

en: bundle displays ⇔ group associations
fr: associations paquet d'affichages ⇔ groupe

en: has no access
fr: n'a pas d'accès

en: can read
fr: peut lire

en: can edit
fr: peut modifier

en: Indicates group&apos;s level of access to the display.
fr: Indique le niveau d'accès par groupe à l'affichage.

en: bundle displays ⇔ user association
fr: association paquet d'affichages ⇔ utilisateur

en: bundle displays ⇔ user associations
fr: associations paquet d'affichages ⇔ utilisateur

en: Indicates user&apos;s level of access to the display.
fr: Indique le niveau d'accès de l'utilisateur pour l'affichage

en: bundle mapping name
fr: Nom du groupe de correspondances

en: bundle mapping names
fr: Noms des groupes de correspondance

en: Name of mapping
fr: Nom du mapping

en: Description of mapping
fr: Description du mapping

en: Locale of mapping name
fr: Langue du nom du mapping

en: bundle mapping relationship
fr: relation au paquet de mapping

en: bundle mapping relationships
fr: relations au paquet de mapping

en: Group
fr: Groupe

en: Group for mapping relationship.
fr: Groupe de relation de correspondance

en: Name of CollectiveAccess bundle to map.
fr: Nom du paquet CollectiveAccess à cartographier.

en: Element name
fr: Nom de l'item

en: Name of value in bundle to map
fr: Nom de la valeur dans le paquet à faire correspondre

en: Destination to map bundle to in target. The format of the destination specifier is determined by the target. For XML-based formats this will typically be an XPath specification; for delimited targets this will be a column number.
fr: Destination pour localiser le paquet. Le format de la destination est déterminé par la cible. Pour des formats basés sur le XML ceci sera typiquement une spécification XPath ; pour une cible délimitée, ce sera un numéro de colonne.

en: Restrict to type
fr: Restreindre au type

en: Item type to restrict mapping to use for.
fr: Type d'item sur lequel doit être restreinte la correspondance.

en: Mapping settings
fr: Paramètres de localisation

en: bundle mapping
fr: paquet de mapping

en: bundle mappings
fr: paquets de mappings

en: Direction of mapping. "Import" indicates the mapping is <i>from</i> an external source into CollectiveAccess; "export" means the mapping is from CollectiveAccess to an external target.
fr: Direction du mapping. "Import" indique que le mapping est fait <i>depuis</i> une source externe vers CollectiveAccess ; "export" signifie que le mapping est fait de CollectiveAccess vers une cible externe.

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Both
fr: Réciproque

en: Target
fr: Destination

en: Code indicating import/export data format (Ex. EAD, METS)
fr: Code du format d'import/d'export (ex. EAD, METS)

en: Mapping code
fr: Code de mapping

en: Unique identifer for this mapping.
fr: Identifiant unique pour ce mapping.

en: Mapping table
fr: Table correspondante

en: CollectiveAccess table to which data is being imported of exported.
fr: Table de CollectiveAccess dans laquelle les données exportées seront importées.

en: Objects
fr: Objets

en: Object lots
fr: Lots d'objets

en: Occurrences
fr: Occurences

en: Storage locations
fr: Localisations

en: List items
fr: éléments de liste

en: Not accessible to public
fr: Non accessible au public

en: Accessible to public
fr: Accessible pour le public

en: Indicates if mapping is accessible to the public or not.
fr: Indique si la correspondance est accessible au public ou non.

en: change log entry
fr: entrée dans l'historique des modifications

en: change log entries
fr: entrées dans l'historique des modifications

en: Logged date and time
fr: Heure et date enregistrées

en: Date and time logged event occurred
fr: Heures et dates enregistrées pour l'événement

en: User who performed event
fr: Utilisateur qui a réalisé la modification

en: Type of action performed by user
fr: Type d'action faite par l'utilisateur

en: Remarks
fr: Remarques

en: Remarks relating to change
fr: Remarques sur la modification

en: change log subject
fr: objet de l'historique des modifications

en: change log subjects
fr: objets de l'historique des modifications

en: collection name
fr: nom de la collection

en: collection names
fr: noms de collection

en: Locale of label
fr: Langue du libellé

en: Indicates the type of label and how it should be employed.
fr: Indique le type de label et comment il doit être utilisé.

en: Name of collection
fr: Nom de la collection

en: The locale from which the collection originates.
fr: La langue dont est issue la collection.

en: The type of the collection. In CollectiveAccess every collection has a single "instrinsic" type that determines the set of descriptive and administrative metadata that can be applied to it.
fr: Le type de collection. Dans CollectiveAccess, toute collection a un seul type "intrinsèque" qui détermine l'ensemble des métadonnées administratives et descriptives qui peuvent s'y appliquer.

en: Collection identifier
fr: Identifiant de la collection

en: A unique alphanumeric identifier for this collection.
fr: Un identifiant alphanumérique unique pour cette collection

en: Administrative source of the collection. This value is often used to indicate the administrative sub-division or legacy database from which the collection originates, but can also be re-tasked for use as a simple classification tool if needed.
fr: La source administrative de la collection. Cette valeur est souvent utilisée pour indiquer la subdivision administration ou la base de données d'origine dont la collection est issue, mais peut aussi être réutilisé comme outil simple de classification au besoin.

en: Indicates if collection information is accessible to the public or not.
fr: Indique si l'information de la collection est accessible ou non pour le public.

en: Newly created
fr: Récemment créé

en: Editing in progress
fr: Modification en cours

en: Editing complete - pending review
fr: Modification réalisée - en attente de validation

en: Review in progress
fr: En cours de validation

en: Completed
fr: Terminé

en: Status
fr: Statut

en: Indicates the current state of the collection record.
fr: Indique l'état courant de l'enregistrement de collection.

en: Is deleted?
fr: A été supprimé ?

en: Indicates if the collection is deleted or not.
fr: Indique si une collection est supprimée ou non.

en: Related entities
fr: Entités liées

en: Related places
fr: Lieux liés

en: Related collections
fr: Collections liées

en: Related occurrences
fr: Occurences liées

en: Related storage locations
fr: Localisations liées

en: Related lot
fr: Lot lié

en: Related vocabulary terms
fr: Termes de vocabulaire liés

en: Hierarchy navigation
fr: Navigation dans la hiérarchie

en: Location in hierarchy
fr: Emplacement dans la hiérarchie

en: collection ⇔ collection relationship
fr: relation collection ⇔ collection

en: collection ⇔ collection relationships
fr: relations collection ⇔ collection

en: Effective dates
fr: Dates effectives

en: Period of time for which this relationship was in effect. This is an option qualification for the relationship. If left blank, this relationship is implied to have existed for as long as the related items have existed.
fr: Période durant laquelle la relation était effective. Ceci est une qualification optionnelle pour la relation. Si laissée vide, cette relation est supposée avoir existée aussi longtemps que les objets ont existé.

en: The relative priority of the relationship when displayed in a list with other relationships. Lower numbers indicate higher priority.
fr: La priorité relative de la relation quand celle-ci est affichée dans une liste avec d'autres relations. Les plus petits nombres indiquent une priorité plus haute.

en: collection ⇔ storage location relationship
fr: relation collection ⇔ localisation

en: collection ⇔ storage location relationships
fr: relations collection ⇔ localisation

en: collection ⇔ vocabulary term relationship
fr: relation collection ⇔ terme du vocabulaire

en: collection ⇔ vocabulary term relationships
fr: relations collection ⇔ terme du vocabulaire

en: data import event log entry
fr: entrée dans log pour un import de données

en: data import event log entries
fr: entrées dans log pour un import de données

en: Event
fr: Evénement

en: Item
fr: Enregistrement

en: Date/time
fr: Date/heure

en: Date and time log entry was created
fr: Date et heure de création de la note du log

en: Code indicating type of log entry
fr: Code indiquant le type de note de log

en: Error
fr: Erreur

en: Warning
fr: Attention

en: Notice
fr: Note

en: Informational
fr: Informatif

en: Log message
fr: Message du log

en: Text indicating source of log message - eg. what subsystem generated the message.
fr: Texte indiquant la source de la note de log - par exemple le sous-système qui a généré le message.

en: data import event
fr: import de données

en: data import events
fr: imports de données

en: User who performed data import
fr: Utilisateur qui a réalisé l'import de données

en: Began on
fr: Début

en: Date and time import began
fr: Date et heure du début de l'import

en: Code indicating type of import (eg. OAI)
fr: Code indiquant le type d'import (par exemple OAI)

en: Description of data import event
fr: Description de l'import de données

en: Text indicating source of data imported. For OAI and other web service imports, this will be the URL used to access the service.
fr: Texte indiquant la source des données importées. Pour l'OAI ou tout autre import par web service, ceci sera l'URL utilisée pour accéder au service.

en: data import item
fr: item import de données

en: data import items
fr: items import de données

en: Source reference
fr: Référence de la source

en: Reference to location of imported item in source data
fr: Référence à l'emplacement de l'enregistrement importé dans les données source

en: Code indicating whether row was newly inserted into database or and existing row was updated
fr: Code indiquant si la ligne a été dernièrement insérée dans la base de données ou si une ligne existante a été modifiée.

en: Inserted
fr: Inséré

en: Updated
fr: Mise à jour

en: Started on
fr: Début à

en: Date and time import of item was begun
fr: Date et heure du début de l'import

en: Completed on
fr: Terminé le

en: Date and time import of item was completed
fr: Date et heure de fin de l'import

en: Elapsed time
fr: Temps écoulé

en: Time, in seconds, taken to import item
fr: Temps, en secondes, écoulé durant l'import de l'enregistrement

en: Successfully imported?
fr: Import avec succès ?

en: Indicates if the item was successfully imported or not.
fr: Indique si l'enregistrement a été correctement importé ou non.

en: Failed
fr: Echec

en: Partial success
fr: Succès partiel

en: Success
fr: Succès

en: UI bundle placement
fr: emplacement du groupe interface utilisateur

en: UI bundle placements
fr: emplacements des groupes interface utilisateur

en: Placement code
fr: Code d'emplacement

en: Unique code for placement of this bundle on this screen.
fr: Code unique pour l'emplacement de ce paquet sur cet écran.

en: Restrict this bundle to lookups on the specified type (for bundles doing lookups on typed items - eg. objects, places, entities, et al)
fr: Restreint l'utilisation de ce paquet pour les recherches sur des types spécifiques (pour des paquets correspondants à des recherches sur des types d'items, par exemple des objets, des lieux, des entités...)

en: Set to the list item code of the type of the typed lookup item to limit lookups to.
fr: Définir au code d'item de liste du type sur laquelle les recherches seront restreintes.

en: Restrict this bundle to handling the specified list (for bundles doing lookups on lists)
fr: Restreint ce paquet à la gestion de la liste spécifiée (pour les paquets réalisant des vérifications dans des listes)

en: Set to the list code of the list to limit lookups to, for bundles that do lookups on lists and vocabularies.
fr: Défini

en: Only list relationships with the specified types. Set this to a list of type codes.
fr: Liste uniquement les liens des types spécifiés. Définir ceci à une liste de codes pour les types retenus.

en: Alternate label to place on bundle
fr: Autre label à appliquer sur le paquet

en: Custom label text to use for this placement of this bundle.
fr: Label texte personnalisé à utiliser pour l'emplacement de ce paquet.

en: Alternate label to place on bundle add button
fr: Label alternatif à placer sur le bouton d'ajout de paquet

en: Custom text to use for the add button for this placement of this bundle.
fr: Texte personnalisé à utiliser pour le bouton ajouter de cette emplacement pour ce paquet.

en: Descriptive text for bundle.
fr: Text descriptif pour le paquet

en: Descriptive text to use for help for bundle. Will override descriptive text set for underlying metadata element, if set.
fr: Text descriptif à utiliser comme aide sur le paquet. S'il est défini, celui-ci remplacera le texte descriptif pour un élément de métadonnée d'un niveau inférieur.

en: editor UI name
fr: nom de l'éditeur d'interface

en: editor UI names
fr: noms d'éditeur d'interface

en: Name of editor
fr: Nom de l'éditeur

en: Description of editor
fr: Description de l'éditeur

en: Locale editor name
fr: Langue du nom de l'éditeur

en: editor ui screen label
fr: label de l'éditeur d'interface

en: editor ui screen labels
fr: Labels d'affichage pour l'éditeur d'interface

en: Name of UI screen
fr: Nom de l'affichage de l'interface

en: Description of UI screen
fr: Description de l'affichage de l'interface

en: editor ui screen type restriction
fr: restriction par type de l'affichage pour l'éditeur d'interface

en: editor ui screen type restrictions
fr: restrictions par type de l'affichage pour l'éditeur d'interface

en: Table this restriction binds the UI screen to
fr: Table à laquelle cette restriction lie l'écran d'interface utilisateur

en: Restriction settings
fr: Paramètres de restriction

en: The relative priority of the restriction when displayed in a list with other restrictions. Lower numbers indicate higher priority.
fr: La priorité relative de la restriction lorsqu'elle est affichée dans une liste avec d'autres restrictions. Les plus petits nombres indiquent une priorité plus haute.

en: editor UI screen
fr: affichage de l'éditeur d'interface

en: editor UI screens
fr: affichages de l'éditeur d'interface

en: Screen identifier
fr: Identifiant d'écran

en: Unique alphanumeric identifier for this screen
fr: Identifiant alphanumérique unique pour cet écran

en: Is default screen?
fr: Est l'affichage par défaut ?

en: Indicates if this screen should be used as the default screen when creating a new item.
fr: Indique si cet affichage doit être utilisé comme affichage par défaut lors de la création d'un nouvel item.

en: Color
fr: Couleur

en: Color to identify the screen with
fr: Couleur pour identifier l'affichage

en: Icon
fr: Icône

en: Optional icon identify the screen with
fr: Icône optionnelle pour identifier l'affichage

en: editor UI
fr: éditeur d'interface

en: editor UIs
fr: éditeurs d'interface

en: Is system UI?
fr: Est une interface système ?

en: If set, user interface will be available to all users.
fr: Si défini, l'interface sera disponible pour tous les utilisateurs.

en: Editor type
fr: Type d'éditeur

en: Type of item this editor UI operates on.
fr: Type d'item sur lequel s'applique cet éditeur d'interface.

en: object lot events
fr: Événements pour un lot d'objet

en: sets
fr: ensembles

en: set items
fr: ensemble d'items

en: search forms
fr: Formulaires de recherche

en: displays
fr: affichages

en: relationship types
fr: Types de lien

en: Color to identify the editor UI with
fr: Couleur pour identifier l'éditeur d'interface

en: Optional icon to identify the editor UI with
fr: Icône optionnelle pour identifier l'éditeur d'interface

en: editor UIs ⇔ group association
fr: association éditeur d'interface ⇔ group

en: editor UIs ⇔ group associations
fr: associations éditeur d'interface ⇔ group

en: editor UIs ⇔ user association
fr: association interface de saisie ⇔ utilisateur

en: editor UIs ⇔ user associations
fr: association interface de saisie ⇔ utilisateurs

en: entity
fr: personne

en: The locale from which the entity originates.
fr: La langue dont est issue l'entité.

en: Administrative source of the entity. This value is often used to indicate the administrative sub-division or legacy database from which the entity information originates, but can also be re-tasked for use as a simple classification tool if needed.
fr: La source administrative de l'entité. Cette valeur est souvent utilisée pour indiquer la subdivision administrative ou la base de données d'origine d'où les informations de l'entité proviennent, mais elle peut également être réutilisée comme outil simple de classification.

en: Entity type
fr: Type de personne

en: The type of the entity. eg. individual, organization, family, etc.
fr: Le type d'entité, par exemple personne physique, personne morale ou organisation, famille, etc.

en: Entity identifier
fr: Identifiant d'entité

en: A unique alphanumeric identifier for this entity.
fr: Un identifiant alphanumérique unique pour cette entité.

en: Data source information
fr: Information sur la source de données

en: Serialized array used to store source information for entity information retrieved via web services [NOT IMPLEMENTED YET].
fr: Tableau sérialisé utilisé pour stocker la source d'information pour les informations d'entités rapatriées par webservices [PAS ENCORE IMPLEMENTE].

en: Lifetime
fr: Durée de vie

en: Lifetime of entity (date range)
fr: Dates de l'entité (plage de date)

en: Entity hierarchy
fr: Hiérachie de la personne

en: Identifier of entity that is root of the entity hierarchy.
fr: Identifiant de l'entité qui est à la racine de la hiérarchie entité.

en: Indicates if entity information is accessible to the public or not.
fr: Indique si les informations de l'entité sont accessibles ou non pour le public.

en: Indicates the current state of the entity record.
fr: Indique l'état courant de l'enregistrement d'entité.

en: Indicates if the entity is deleted or not.
fr: Indique si l'entité est supprimée ou non.

en: Related loans
fr: Prêts liés

en: Related movements
fr: Mouvements liés

en: entity ⇔ collection relationship
fr: relation personne ⇔ collection

en: entity ⇔ collection relationships
fr: relations personne ⇔ collection

en: entity ⇔ entity relationship
fr: relation entité ⇔ personne

en: entity ⇔ entity relationships
fr: relations entité ⇔ personne

en: entity ⇔ occurrence relationship
fr: relation personne ⇔ occurrence

en: entity ⇔ occurrence relationships
fr: relations personne ⇔ occurrence

en: entity ⇔ place relationship
fr: relation personne ⇔ lieu

en: entity ⇔ place relationships
fr: relations personne ⇔ lieu

en: entity ⇔ vocabulary term relationship
fr: relation personne ⇔ terme du vocabulaire

en: entity ⇔ vocabulary term relationships
fr: relation personne ⇔ terme du vocabulaire

en: entity name
fr: nom de l'entité

en: entity names
fr: noms d'entité

en: Indicates type of label and how it should be employed.
fr: Indique le type de label et la façon dont il doit être employé.

en: Display name
fr: Nom affiché

en: Name as it should be formatted for display (eg. in catalogues and exhibition label text). If you leave this blank the display name will be automatically derived from the input of other, more specific, fields.
fr: Nom tel qu'il doit être formaté à l'affichage (par exemple dans les libellés texte de catalogues et d'expositions). Si vous laissez ceci vide le nom affiché sera automatiquement dérivé depuis d'autres champs, plus spécifiques.

en: Forename
fr: Prénom

en: A given name that specifies and differentiates between members of a group of individuals, especially in a family, all of whose members usually share the same family name (surname). It is typically a name given to a person, as opposed to an inherited one such as a family name. You should place the primary forename - in cases where there is more than one this is usually the first listed - here.
fr: Saisir le prénom ici

en: Other forenames
fr: Autres prénoms

en: Enter forenames other than the primary forename here.
fr: Saisir les autres prénoms ici.

en: Middlename
fr: Autre nom

en: Many names include one or more middle names, placed between the forename and the surname. In the Western world, a middle name is effectively a second given name. You should enter all middle names here. If there is more than one separate the names with spaces.
fr: Autre nom.

en: Surname/organization
fr: Nom de famille/organisation

en: A surname is a name added to a given name and is part of a personal name. In many cases a surname is a family name. For organizations this should be set to the full name.
fr: Un nom de famille pour un individu, pour les organisations ceci doit contenir le nom entier de l'organisation.

en: Prefixes
fr: Préfixes

en: A prefix may be added to a name to signify veneration, a social position, an official position or a professional or academic qualification.
fr: Un préfixe peut être ajouté pour signifier la vénération, une position sociale, une position officielle ou une qualification professionnelle ou académique.

en: A suffix may be added to a name to signify veneration, a social position, an official position or a professional or academic qualification.
fr: Un suffixe peut être ajouté à un nom pour signifier la vénération, une position sociale, une position officielle ou une qualification professionnelle ou académique.

en: group ⇔ role association
fr: association groupe ⇔ rôle

en: group ⇔ role associations
fr: associations groupe ⇔ rôle

en: IP-based authentication block
fr: bloc d'authentification basé sur l'IP

en: IP-based authentication blocks
fr: blocs d'authentification basé sur l'IP

en: Class A portion of IP address
fr: Portion de classe A de l'adresse IP

en: Class B portion of IP address
fr: Portion de classe B de l'adresse IP

en: Class C portion of IP address
fr: Portion de classe C de l'adresse IP

en: IP4 (start)
fr: IP4 (début)

en: Starting IP address in Class C IP address range
fr: Début d'adresse IP dans la plage de classe C IP

en: IP4 (end)
fr: IP4 (fin)

en: Ending IP address in Class C IP address range. Leave blank if you wish to specify a single address rather than a range.
fr: Fin de l'adresse IP in la plage d'adresse IP de la classe C. Laisser vide si vous voulez spécifier une adresse unique plutôt qu'une plage d'adresses.

en: comment
fr: commentaire

en: comments
fr: commentaires

en: The user who created the comment.
fr: L'utilisateur qui a enregistré le commentaire.

en: The locale of the comment.
fr: La langue du commentaire.

en: Comment
fr: Commentaire

en: Text of comment.
fr: Texte du commentaire.

en: E-mail address
fr: Adresse email

en: E-mail address of commentor.
fr: Adresse email du commentateur.

en: Name of commenter.
fr: Nom du commentateur.

en: Rating
fr: Taux

en: User-provided rating for item.
fr: Evaluation fournie par l'utilisateur pour cet item.

en: Indicates if the comment is accessible to the public or not.
fr: Indique si le commentaire est visible ou non par le public.

en: Comment creation date
fr: Date de création du commentaire

en: The date and time the comment was created.
fr: Date et heure de création du commentaire

en: IP address of commenter
fr: Adresse IP du commentateur

en: The IP address of the commenter.
fr: L'adresse IP du commentateur.

en: Moderator
fr: Modérateur

en: The user who examined the comment for validity and applicability.
fr: L'utilisateur qui a examiné la validité et l'applicabilité du commentaire.

en: Moderation date
fr: Date de modération

en: The date and time the comment was examined for validity and applicability.
fr: La date et l'heure auxquelles le commentaire a été modéré.

en: The locale of the tag.
fr: La langue du tag

en: Text of the tag.
fr: Texte du tag.

en: item view
fr: affichage de l'item

en: item views
fr: affichages de l'item

en: The user who viewed the item.
fr: L'utilisateur qui a affiché l'item.

en: The locale of the user while viewing the item.
fr: La langue de l'utilisateur pour l'affichage de l'item

en: Date/time item was viewed.
fr: La date et heure de l'affichage de l'objet.

en: IP address of viewer
fr: Adresse IP de l'utilisateur

en: The IP address of the viewer.
fr: L'adresse IP de l'utilisateur.

en: item ⇔ tag relationship
fr: relation item ⇔ tag

en: item ⇔ tag relationships
fr: relations item ⇔ tag

en: The user who applied the tag.
fr: L'utilisateur qui a enregistré le tag.

en: Tagging date
fr: Date d'ajout du tag

en: The date and time the tag was applied.
fr: La date et l'heure de création du tag.

en: The user who examined the tag for validity and applicability.
fr: L'utilisateur qui a examiné la validité et l'applicabilité du tag.

en: The date and time the tag was examined for validity and applicability.
fr: La date et l'heure auxquelles le tag a été modéré.

en: list item name
fr: Nom d'item de liste

en: list item names
fr: Noms d'items de liste

en: Item name (singular)
fr: Nom de l'item (singulier)

en: The name of this list item in the singular form (eg. "disk", "lobster").
fr: Le nom de cet élément de liste au singulier (par exemple "disque", "bijou").

en: Item name (plural)
fr: Nom de l'item (pluriel)

en: The name of this list item in the plural form (eg. "disks", "lobsters").
fr: Le nom de cet élément de liste au pluriel (par exemple "disques", "bijoux").

en: A description of the list item, including suggested use notes or definitions.
fr: Une description de l'élément de liste, en incluant de manière recommandée des notes ou des définitions.

en: Is preferred?
fr: est préféré ?

en: Set this if this label is the preferred label for the current locale.
fr: Définit si ce label est le label préféré pour la langue courante.

en: list item
fr: élément de liste

en: Parent list item for this item
fr: Élément de liste parent pour cet élément

en: List item belongs to
fr: L'élément de liste appartient à

en: Indicates the type of the list item.
fr: Indique le type de l'élément de liste.

en: Id number
fr: Identifiant

en: Unique identifier for this list item
fr: Identifiant uniquement pour cet élément de liste

en: Id number sort
fr: Tri par identifiant

en: Sortable value for id number
fr: Valeur de tri pour l'identifiant

en: Item value
fr: Valeur de l'item

en: Value of this list item; is stored in database when this item is selected
fr: Valeur de cet élément de liste ; est stocké en base de données quand cet item est sélectionné

en: Item color
fr: Couleur de l'item

en: Color to display item in
fr: Couleur dans laquelle afficher l'item

en: Item icon
fr: Icône de l'item

en: Optional icon to use with item
fr: Icône optionnelle pour utiliser avec l'item

en: Is enabled?
fr: Est activé ?

en: If checked this item is selectable and can be used in cataloguing.
fr: Si défini, cet item est sélectionnable et peut être utilisé pour le catalogage.

en: Is default?
fr: Est par défaut ?

en: If checked this item will be the default selection for the list.
fr: Si défini, cet item sera la sélection par défaut pour la liste.

en: Validation format
fr: Format de validation

en: NOT CURRENTLY SUPPORTED; WILL BE A PERL-COMPATIBLE REGEX APPLIED TO VALIDATE INPUT
fr: PAS ENCORE SUPPORTE ; SERA UNE EXPRESSION REGULIERE COMPATIBLE PERL POUR VALIDER LA SAISIE

en: Indicates if the list item is accessible to the public or not.
fr: Indique si l'élément de liste est visible par le public ou non.

en: Indicates the current state of the list item.
fr: Indique l'état courant de l'élément de liste.

en: Indicates if list item is deleted or not.
fr: Indique si l'élément de liste est supprimé ou non.

en: list item ⇔ list item relationship
fr: relation élément de liste ⇔ élément de liste

en: list item ⇔ list item relationships
fr: relations élément de liste ⇔ élément de liste

en: list name
fr: nom de liste

en: list names
fr: noms de liste

en: The locale from which the object originates.
fr: La langue dont provient l'objet

en: Name of list
fr: Le nom de la liste

en: list
fr: liste

en: List code
fr: Code de liste

en: Unique code for list; used to identify the list for configuration purposes.
fr: Code unique pour la liste ; utilisé pour identifier la liste pour des besoins de configuration.

en: Default sort order
fr: Tri par identifiant

en: Specifies the default method to employ to order items in this list.
fr: Spécifie la méthode par défaut à employer pour trier les items dans cette liste.

en: By label
fr: Par libellé

en: By rank
fr: Par évaluation

en: By value
fr: Par valeur

en: By identifier
fr: Par identifiant

en: Is system list
fr: Est une liste système

en: Set this if the list is a list used by the system to populate a specific field (as opposed to a user defined list or vocabulary). In general, system lists are defined by the system installer - you should not have to create system lists on your own.
fr: relation élément de liste ⇔ élément de liste

en: Is hierarchical
fr: Est hiérarchique

en: Set this if the list is hierarchically structured; leave unset if you are creating a simple "flat" list.
fr: Activer ceci si la liste bénéficie d'une structure hiérarchique ; laisser déselectionné si vous créez une simple liste "à plat".

en: Use as vocabulary
fr: Utilisé comme vocabulaire

en: Set this if the list is to be used as a controlled vocabulary for cataloguing.
fr: Définir ceci si la liste ne doit pas être utilisée comme un vocabulaire contrôlé pour le catalogage.

en: loan title
fr: titre du prêt

en: loan titles
fr: titres de prêt

en: Descriptive title for loan
fr: Descriptif du prêt

en: loan
fr: prêt

en: Loan type
fr: Type de prêt

en: The type of the loan. eg. incoming loan, outgoing loan, etc.
fr: Le type de prêt, par exemple prêt entrant, prêt sortant, etc.

en: Loan identifier
fr: Identifiant de prêt

en: A unique alphanumeric identifier for this loan.
fr: Un identifiant alphanumérique unique pour ce prêt.

en: Serialized array used to store source information for loan information retrieved via web services [NOT IMPLEMENTED YET].
fr: Tableau sérialisé utilisé pour stocker la source d'information pour les informations de prêt rapatriées par webservices [PAS ENCORE IMPLEMENTE].

en: Loan hierarchy
fr: Hiérarchie des prêts

en: Identifier of loan that is root of the loan hierarchy.
fr: Identifiant du prêt qui est à la racine de la hiérarchie des prêts.

en: Indicates the current state of the loan record.
fr: Indique l'état courant de l'enregistrement de prêt.

en: Indicates if the loan is deleted or not.
fr: Indique si le prêt est supprimé ou non.

en: loans ⇔ entities relationship
fr: relation prêts ⇔ entités

en: loans ⇔ entities relationships
fr: relations prêts ⇔ entités

en: loans ⇔ movements relationship
fr: relation prêts ⇔ mouvements

en: loans ⇔ movements relationships
fr: relations prêts ⇔ mouvements

en: loans ⇔ objects relationship
fr: relation prêts ⇔ objets

en: loans ⇔ objects relationships
fr: relations prêts ⇔ objets

en: locale
fr: Langue

en: locales
fr: Langues

en: Name of locale. The chosen name should be descriptive and must be unique.
fr: Nom de la langue. Le nom choisi doit être descriptif et doit être unique.

en: ISO 639 language code
fr: Code de langue ISO 639

en: 2 or 3 character language code for locale; use the ISO 639-1 standard for two letter codes or ISO 639-2 for three letter codes.
fr: 2 ou 3 caractères pour le code de la langue ; utiliser le standard ISO 639-1 pour 2 caractères ou ISO 638-2 pour des codes à trois caractères.

en: ISO 3166-1 alpha-2 country code
fr: Code de pays ISO 3166-1 alpha-2

en: 2 characer country code for locale; use the ISO 3166-1 alpha-2 standard.
fr: Code à deux caractères pour la langue ; utilisez le standard ISO 3166-1 alpha-2.

en: Dialect
fr: Langue

en: Optional dialect specifier for locale. Up to 8 characters, this code is usually one defined by the language lists at http://www.ethnologue.com.
fr: Dialecte optionnel pour la langue. Utilisant jusqu'à 8 caractères, ce code est généralement un des codes définis par la liste des langues sur http://www.ethnologue.com

en: Do not use for cataloguing
fr: Ne pas utiliser pour le catalogage

en: If checked then locale cannot be used to tag content.
fr: Si coché, la locale ne peut être utilisée pour taguer le contenu de la base.

en: metadata element name
fr: nom d'élément de métadonnée

en: metadata element names
fr: noms d'élément de métadonnée

en: Name of element
fr: Nom de l'élément

en: Use for a description of how the element should be used.
fr: Utiliser pour une description de la façon dont l'élément doit être utilisé.

en: metadata element
fr: Elément de métadonnée

en: metadata elements
fr: Eléments de métadonnée

en: Unique alphanumeric code for the metadata element.
fr: Code alphanumérique unique pour l'élément de métadonnée.

en: Documentation url
fr: URL de la documentation

en: URL pointing to documentation for this metadata element. Leave blank if no documentation URL exists.
fr: URL pointant vers la documentation de cet élément de métadonnée. Laisser vide s'il n'y a pas d'URL pour la documentation.

en: Datatype
fr: Type de données

en: Data type of metadata element.
fr: Type de données de l'élément de métadonnée.

en: Use list (for list elements only)
fr: Utiliser la liste (pour des éléments de liste uniquement)

en: Specifies the list to use as value for this element. Element must be a list type for this to apply.
fr: Spécifie si la liste doit être utilisée comme une valeur pour cet élément. L'élément doit correspondre à une liste pour que cela puisse s'appliquer.

en: Type-specific ettings for metadata element
fr: Paramètres liés au type de l'élément de métadonnée

en: The relative priority of the element when displayed in a list with other element. Lower numbers indicate higher priority.
fr: La priorité de l'élément lorsqu'affiché dans une liste avec d'autres éléments. Les plus petits nombres indiquent une priorité plus haute.

en: Minimum number of attributes of this kind that must be associated with an item
fr: Le nombre minimum d'attributs de ce type qui peuvent être associés avec un item

en: An error will occur if an attempt is made to save an item with fewer than this number of attributes of this type. Set to &gt; 1 to make this attribute effectively mandatory. Set to zero if you don't wish to set a limit.
fr: Une erreur se produira si une tentative d'enregistrement se fait pour un item avec moins du nombre requis d'attributs de ce type. Définir à &gt; 1 pour rendre cet attribut réellement obligatoire. Définir à 0 si vous ne voulez pas fixer une limite.

en: Maximum number of attributes of this kind that can be associated with an item
fr: Le nombre maximum d'attributs de ce type qui peuvent être associés avec un item

en: An error will occur if an attempt is made to save an item with more than this number of attributes of this type. Set to &gt; 1 to make this attribute single-value. Otherwise set it to an appropriately high value.
fr: Une erreur se produira si une tentative d'enregistrement se fait pour un item avec plus du nombre requis d'attributs de ce type. Définir à 1 pour rendre cet attribut unique. Sinon définir à la valeur maximum appropriée.

en: Minimum number of attribute bundles to show in an editing form.
fr: Nombre minimum de paquets d'attributs à afficher dans un formulaire de modification

en: The minimum number of attribute bundles to show in an editing form. If the number of actual attributes is less than this number then the user interface will show empty form bundles to reach this number. This number should be less than or equal to the maximum number of attributes per row.
fr: Le nombre minimum de paquets d'attributs qui doivent être affichés dans un formulaire de modification. Si le nombre d'attributs actuels est inférieur à ce nombre, l'interface utilisateur affichera le nombre requis de paquets d'attributs pour atteindre ce nombre. Ce nombre devrait être inférieur ou égal ou nombre maximum d'attributs par ligne.

en: metadata type restriction
fr: restriction par type de métadonnée

en: metadata type restrictions
fr: restrictions par type de métadonnée

en: Bind attribute to
fr: Lier l'attribut à

en: Type of item to bind element to.
fr: Type d'item pour relier à l'élément.

en: storage_locations
fr: localisations

en: movement title
fr: titre du mouvement

en: movement titles
fr: titres de mouvements

en: Descriptive title for movement
fr: Descriptif du mouvement

en: movement
fr: mouvement

en: Movement type
fr: Type de mouvement

en: The type of the movement. eg. administrative, exhibition, etc.
fr: Le type de mouvement, par exemple exposition, déplacement administratif, etc.

en: Movement identifier
fr: Identifiant de mouvement

en: A unique alphanumeric identifier for this movement.
fr: Un identifiant alphanumérique unique pour ce mouvement.

en: Serialized array used to store source information for movement information retrieved via web services [NOT IMPLEMENTED YET].
fr: Tableau sérialisé utilisé pour stocker la source d'information pour les informations de mouvement rapatriées par webservices [PAS ENCORE IMPLEMENTE].

en: Indicates the current state of the movement record.
fr: Indique l'état courant de l'enregistrement de mouvement.

en: Indicates if the movement is deleted or not.
fr: Indique si le mouvement est supprimé ou non.

en: Related lots
fr: Lots liés

en: movements ⇔ entities relationship
fr: relation mouvements ⇔ entités

en: movements ⇔ entities relationships
fr: relations mouvements ⇔ entités

en: movements ⇔ object lots relationship
fr: relation mouvements ⇔ lots d'objets

en: movements ⇔ object lots relationships
fr: relations mouvements ⇔ lots d'objets

en: movements ⇔ objects relationship
fr: relation mouvements ⇔ objets

en: movements ⇔ objects relationships
fr: relations mouvements ⇔ objets

en: multipart ID numbering sequence
fr: séquence en plusieurs partie pour l'identification

en: multipart ID numbering sequences
fr: séquences en plusieurs partie pour l'identification

en: object event title
fr: titre d'événement objet

en: object event titles
fr: titres d'événement objet

en: Sortable version of name value
fr: Valeur de tri pour le nom

en: object event
fr: événement d'objet

en: Event type
fr: Type d'événement

en: Planned date
fr: Date planifiée

en: Event date
fr: Date de l'événement

en: object event ⇔ entity relationship
fr: relations événement d'objet ⇔ entité

en: object event ⇔ entity relationships
fr: relation événement d'objet ⇔ entité

en: object event ⇔ occurrence relationship
fr: relation événement d'objet ⇔ occurrence

en: object event ⇔ occurrence relationships
fr: relations événement d'objet ⇔ occurrence

en: object event ⇔ place relationship
fr: relation événement d'objet ⇔ lieu

en: object event ⇔ place relationships
fr: relations événement d'objet ⇔ lieu

en: object event ⇔ storage location relationship
fr: relation événement d'objet ⇔ localisation

en: object event ⇔ storage location relationships
fr: relations événement d'objet ⇔ localisation

en: object event ⇔ vocabulary term relationship
fr: relation événement d'objet ⇔ terme du vocabulaire

en: object event ⇔ vocabulary term relationships
fr: relations événement d'objet ⇔ vocabulaire

en: object title
fr: titre de l'objet

en: object titles
fr: titres d'objets

en: Name of object
fr: Nom de l'objet

en: object lot event title
fr: titre d'événement de lot d'objets

en: object lot event titles
fr: titres d'événements de lot d'objets

en: object lot event
fr: Événement pour un lot d'objet

en: Planned date for event
fr: Date planifiée pour l'événement

en: Date (or range of dates) on which the event is planned to occur.
fr: Date (ou plage de dates) à laquelle l'événement est planifié.

en: Date event occurred on
fr: L'événement a eu lieu à la date

en: Date (or range of dates) on which the event actually occurred.
fr: Date (ou plage de dates) à laquelle l'événement a eu lieu.

en: object lot event ⇔ storage location relationship
fr: relation événement de lot d'objet ⇔ localisation

en: object lot event ⇔ storage location relationships
fr: relations événement de lot d'objet ⇔ localisation

en: object lot event ⇔ vocabulary term relationship
fr: relation événement de lot d'objet ⇔ terme du vocabulaire

en: object lot event ⇔ vocabulary term relationships
fr: relations événement de lot d'objet ⇔ terme du vocabulaire

en: lot title
fr: titre du lot

en: lot titles
fr: titres de lot

en: Name of lot
fr: Nom du lot

en: object lot
fr: lot d'objet

en: The type of the object lot. In CollectiveAccess every lot has a single "instrinsic" type that determines the set of descriptive and administrative metadata that can be applied to it.
fr: Le type de lot d'objet. Dans CollectiveAccess chaque lot a un unique type "intrinsèque" qui détermine l'ensemble de métadonnées descriptives et administratives qui peuvent s'y appliquer.

en: Accession status
fr: Statut d'acquisition

en: Indicates accession/collection status of lot. (eg. accessioned, pending accession, loan, non-accessioned item, etc.)
fr: Indique le statut d'acquisition/de collection pour un lot (par exemple acquis, en cours d'acquisition, en prêt, item non acquis, etc.)

en: Lot identifier
fr: Identifiant de lot

en: Unique alphanumeric code identifying the lot.
fr: Code alphanumérique unique identifiant le lot.

en: Extent
fr: Importance

en: The extent of the object lot. This is typically the number of discrete items that compose the lot by this record. It is stored as a whole number (eg. 1, 2, 3...).
fr: L'importance du lot d'objet. Ceci est typiquement défini par le nombre d'objets individuels composant le lot de cet entregistrement. Il est défini par un nombre entier (par exemple 1, 2, 3...).

en: Extent units
fr: Unité pour l'importance

en: Units of extent value. (eg. pieces, items, components, reels, etc.)
fr: Unité pour l'importance (par exemple pièces, items, composants, éléments etc.)

en: Indicates if object lot is accessible to the public or not.
fr: Indique si le lot d'objet est accessible ou non pour le public.

en: Indicates the current state of the object lot record.
fr: Indique l'état courant de l'enregistrement de lot d'objet.

en: Indicates if the object lot is deleted or not.
fr: Indique si le lot d'objet est supprimé ou non.

en: Related events
fr: Evénements liés

en: object lot ⇔ collection relationship
fr: relation lot d'objets ⇔ collection

en: object lot ⇔ collection relationships
fr: relations lot d'objets ⇔ collection

en: object lot ⇔ entity relationship
fr: relation lot d'objets ⇔ personne

en: object lot ⇔ entity relationships
fr: relations lot d'objets ⇔ personne

en: object lot ⇔ occurrence relationship
fr: relation lot d'objets ⇔ occurrence

en: object lot ⇔ occurrence relationships
fr: relations lot d'objets ⇔ occurrence

en: object lot ⇔ place relationship
fr: relation lot d'objets ⇔ lieu

en: object lot ⇔ place relationships
fr: relations lot d'objets ⇔ lieu

en: object lot ⇔ storage location relationship
fr: relation lot d'objets ⇔ localisations

en: object lot ⇔ storage location relationships
fr: relations lot d'objets ⇔ localisation

en: object lot ⇔ vocabulary term relationship
fr: relation lot d'objets ⇔ terme du vocabulaire

en: object lot ⇔ vocabulary term relationships
fr: relations lot d'objets ⇔ terme du vocabulaire

en: object representation caption
fr: légende de la représentation d'objet

en: object representation captions
fr: légendes de représentations d'objet

en: Name of representation
fr: Nom de la représentation

en: object representation multifile
fr: multifichier de représentation d'objet

en: object representation multifiles
fr: multifichiers de représentation d'objet

en: Resource path
fr: Chemin de la ressource

en: Organizational path into which this file is placed.
fr: Chemin organisationnel où le fichier est placé.

en: Media to upload
fr: Média à uploader

en: Use this control to select media from your computer to upload.
fr: Utiliser ce contrôle pour sélectionner un média de votre ordinateur à uploader.

en: Media metadata
fr: Métadonnée du média

en: Media content
fr: Contenus

en: Indicates how multifiles should be ordered in a list. Higher ranks are lower in the list. That is, rank is used to sort in ascending order.
fr: Indique comment les multifichiers doivent être organisés en liste. Les rangs les plus hauts se trouvent en bas de la liste. En résumé, le rang est utilisé pour un tri croissant.

en: object representation
fr: représentation d'objet

en: The locale from which the representation originates.
fr: La langue dont provient la représentation.

en: Indicates the type of the representation. The type can only be set when creating a new representation and cannot be changed once the representation is saved.
fr: Indique le type de représentation. Le type peut être défini uniquement lors de la création d'une nouvelle représentation et ne peut être changé après enregistrement.

en: Indicates if representation is accessible to the public or not.
fr: Indique si la représentation est visible par le public ou non.

en: Indicates the current state of the representation.
fr: Indique l'état courant de la représentation.

en: Related annotations
fr: Annotations liées

en: No media was specified
fr: Aucun média n'a été spécifié

en: File is not part of this representation
fr: Le fichier ne fait pas partie de cette représentation

en: object representation ⇔ entity relationship
fr: relation représentation d'objet ⇔ personne

en: object representation ⇔ entity relationships
fr: relations représentation d'objet ⇔ personne

en: representation ⇔ occurrence relationship
fr: relation représentation ⇔ occurrence

en: representation ⇔ occurrence relationships
fr: relations représentation ⇔ occurrence

en: representation ⇔ place relationship
fr: relation représentation ⇔ occurrence

en: representation ⇔ place relationships
fr: relation représentation ⇔ lieu

en: object representations ⇔ vocabulary term relationship
fr: relation représentation d'objet ⇔ terme du vocabulaire

en: object representations ⇔ vocabulary term relationships
fr: relations représentation d'objet ⇔ terme du vocabulaire

en: object
fr: objet

en: Lot this object belongs to; is null if object is not part of a lot.
fr: Lot auquel appartient l'objet ; est nul si l'objet ne fait pas partie d'un lot.

en: Administrative source of object. This value is often used to indicate the administrative sub-division or legacy database from which the object originates, but can also be re-tasked for use as a simple classification tool if needed.
fr: La source administrative de l'objet. Cette valeur est souvent utilisée pour indiquer la subdivision administration ou la base de données d'origine dont l'objet est issu, mais peut aussi être réutilisé comme outil simple de classification au besoin.

en: The type of the object. In CollectiveAccess every object has a single "instrinsic" type that determines the set of descriptive, technical and administrative metadata that can be applied to it. As such this type is "low-level" and directly tied to the form of the object - eg. photograph, book, analog video recording, etc.
fr: Le type de l'objet. Dans CollectiveAccess tout objet a un unique type "intrinsèque" qui détermine l'ensemble des métadonnées descriptives, techniques et administratives qui peuvent s'y appliquer. Ce type est de "bas niveau" et directement attaché à la forme de l'objet : par exemple photographie, livre, enregistrement vidéo analogique, etc.

en: Object identifier
fr: Identifiant d'objet

en: A unique alphanumeric identifier for this object. This is usually equivalent to the "accession number" in museum settings.
fr: Un identifiant alphanumérique unique pour cet objet. Ceci est généralement équivalent au "numéro d'enregistrement" dans les configuration de musées.

en: Indicates accession/collection status of object. (eg. accessioned, pending accession, loan, non-accessioned item, etc.)
fr: Indique le statut d'acquisition/de collection pour un objet (par exemple acquis, en cours d'acquisition, en prêt, item non acquis, etc.)

en: Acquisition method
fr: Méthode d'acquisition

en: Indicates method employed to acquire the object.
fr: Indique la méthode employée pour acquérir l'objet.

en: The extent of the object. This is typically the number of discrete items that compose the object represented by this record. It is stored as a whole number (eg. 1, 2, 3...).
fr: L'importance de l'objet. Ceci est typiquement défini par le nombre d'objets individuels composant l'objet représenté par cet enregistrement. Il est défini par un nombre entier (par exemple 1, 2, 3...).

en: Indicates if object is accessible to the public or not.
fr: Indique si l'objet est visible ou non par le public.

en: Indicates the current state of the object record.
fr: Indique l'état courant de l'enregistrement de l'objet.

en: Indicates if the object is deleted or not.
fr: Indique si l'objet est supprimé ou non.

en: Media representations
fr: Représentations de média

en: Sets
fr: Ensembles

en: Representation id=%1 does not exist
fr: La représentation '%1' n'existe pas

en: Representation id=%1 is not related to object id=%2
fr: La représentation id=%1 n'est pas liée à l'objet id=%2

en: object ⇔ collection relationship
fr: relation objet ⇔ collection

en: object ⇔ collection relationships
fr: relations objet ⇔ collection

en: object ⇔ entity relationship
fr: relation objet ⇔ personne

en: object ⇔ entity relationships
fr: relations objet ⇔ personne

en: object ⇔ object representation relationship
fr: relation objet ⇔ représentation d'objet

en: object ⇔ object representation relationships
fr: relations objet ⇔ représentation d'objet

en: Is primary?
fr: Est primaire ?

en: Indicates that the representation should be used to depict the object is situations where only a single representation can be displayed (eg. search results).
fr: Indique si la représentation qui doit être utilisée pour décrire l'objet consiste en une situation où une représentation unique peut être affichée (par exemple, des résultats de recherche).

en: The relative priority of the representation when displayed in a list with other representations. Lower numbers indicate higher priority.
fr: La priorité de la représentation lorsqu'affiché dans une liste avec d'autres représentations. Les plus petits nombres indiquent une priorité plus haute.

en: Related object does not exist
fr: L'objet lié n'existe pas

en: Could not update primary flag for representation: %1
fr: Impossible de mettre à jour le drapeau primaire pour la représentation : %1

en: Could not load object-representation link
fr: Impossible de charger le lien de représentation de l'objet

en: object ⇔ object relationship
fr: relation objet ⇔ objet

en: object ⇔ object relationships
fr: relations objet ⇔ objet

en: Source notes
fr: Notes sur l'origine

en: object ⇔ occurrence relationship
fr: relation objet ⇔ occurrence

en: object ⇔ occurrence relationships
fr: relations objet ⇔ occurrence

en: object ⇔ place relationship
fr: relation objet ⇔ lieu

en: object ⇔ place relationships
fr: relations objet ⇔ lieu

en: object ⇔ storage location relationship
fr: relation objet ⇔ localisation

en: object ⇔ storage location relationships
fr: relations objet ⇔ localisation

en: object ⇔ vocabulary term relationship
fr: relation objet ⇔ terme du vocabulaire

en: object ⇔ vocabulary term relationships
fr: relations objet ⇔ terme du vocabulaire

en: occurrence name
fr: nom d'occurence

en: occurrence names
fr: noms d'occurences

en: Name of occurrence
fr: Nom de l'occurrence

en: The locale from which the item originates.
fr: La langue dont est issu l'item.

en: The type of the occurrence. In CollectiveAccess every occurrence has a single "instrinsic" type that determines the set of descriptive and administrative metadata that can be applied to it.
fr: Le type d'occurrence. Dans CollectiveAccess, toute occurrence a un seul type "intrinsèque" qui détermine l'ensemble des métadonnées administratives et descriptives qui peuvent s'y appliquer.

en: Identifier
fr: Identifiant

en: A unique alphanumeric identifier for this entry.
fr: Un identifiant alphanumérique unique pour cette saisie.

en: Administrative source. This value is often used to indicate the administrative sub-division or legacy database from which the information originates, but can also be re-tasked for use as a simple classification tool if needed.
fr: Source administrative. Cette valeur est souvent utilisée pour indiquer la subdivision administrative ou la base de données d'origine d'où les informations proviennent, mais elle peut également être réutilisée comme outil simple de classification.

en: Indicates if object is accessible to the public or not.
fr: Indique si l'objet est visible par le public ou non.

en: Indicates the current state of the record.
fr: Indique l'état courant de l'enregistrement.

en: Indicates if the record is deleted or not.
fr: Indique si l'enregistrement est supprimé ou non.

en: occurrence ⇔ collection relationship
fr: relation occurrence ⇔ collection

en: occurrence ⇔ collection relationships
fr: relations occurrence ⇔ collection

en: occurrence ⇔ occurrence relationship
fr: relation occurrence ⇔ occurrence

en: occurrence ⇔ occurrence relationships
fr: relations occurrence ⇔ occurrence

en: occurrence ⇔ vocabulary term relationship
fr: relation occurrence ⇔ terme du vocabulaire

en: occurrence ⇔ vocabulary term relationships
fr: relations occurrence ⇔ terme du vocabulaire

en: place name
fr: nom de lieu

en: place names
fr: noms de lieux

en: Source info
fr: Informations sur la source

en: place
fr: lieu

en: The primary locale associated with the place.
fr: La langue primaire associée au lieu.

en: The type of the place. In CollectiveAccess every place has a single "instrinsic" type that determines the set of descriptive and administrative metadata that can be applied to it.
fr: Le type de lieu. Dans CollectiveAccess, tout lieu a un seul type "intrinsèque" qui détermine l'ensemble des métadonnées administratives et descriptives qui peuvent s'y appliquer.

en: Administrative source of the place. This value is often used to indicate the administrative sub-division or legacy database from which the place information originates, but can also be re-tasked for use as a simple classification tool if needed.
fr: La source administrative du lieu. Cette valeur est souvent utilisée pour indiquer la subdivision administrative ou la base de données d'origine d'où les informations de la personnes proviennent, mais elle peut également être réutilisée comme outil simple de classification.

en: Place identifier
fr: Identifiant de lieu

en: Unique identifier for place
fr: Identifiant unique pour le lieu

en: Lifespan
fr: Durée de vie

en: Lifespan of place (range of dates)
fr: Durée de vie du lieu (plage de dates)

en: Indicates if place information is accessible to the public or not.
fr: Indique si l'information de lieu est accessible ou non pour le public.

en: Indicates the current state of the place record.
fr: Indique l'état courant de l'enregistrement de lieu.

en: Indicates if the place is deleted or not.
fr: Indique si le lieu est supprimé ou non.

en: place ⇔ collection relationship
fr: relation lieu ⇔ collection

en: place ⇔ collection relationships
fr: relations lieu ⇔ collection

en: place ⇔ occurrence relationship
fr: relation lieu ⇔ occurrence

en: place ⇔ occurrence relationships
fr: relations lieu ⇔ occurrence

en: place ⇔ place relationship
fr: relation lieu ⇔ lieu

en: place ⇔ place relationships
fr: relations lieu ⇔ lieu

en: place ⇔ vocabulary term relationship
fr: relation lieu ⇔ terme du vocabulaire

en: place ⇔ vocabulary term relationships
fr: relations lieu ⇔ terme du vocabulaire

en: relationship relationship
fr: relation de relation

en: relationship relationships
fr: relations de relation

en: relationship type name
fr: libellé de type de relation

en: relationship type names
fr: libellés de type de relation

en: Typename (forward sense)
fr: Nom du type (sens conventionnel)

en: Relationship type used when relation is read left-to-right.
fr: Type de relation utilisé lorsque la relation est lue de gauche à droite.

en: Typename (reverse sense)
fr: Nom du type (sens inverse)

en: Relationship type used when relation is read right-to-left.
fr: Type de relation utilisé lorsque la relation est lue de droite à gauche.

en: Description (forward sense)
fr: Description (sens conventionnel)

en: Description for relationship type when relation is read left-to-right.
fr: Description pour le type de relation lorsque la relation est lue de gauche à droite.

en: Description (reverse sense)
fr: Description (sens inverse)

en: Description for relationship type when relation is read right-to-left.
fr: Description pour le type de relation lorsque la relation est lue de droite à gauche.

en: relationship type
fr: Type de lien

en: Type restriction for "left" side of relationship
fr: Restriction de type pour le côté "gauche" de la relation

en: Type restriction for "left" side of relationship (eg. if relationship is object ⇔ entity, then the restriction controls for which types of objects this relationship type is valid.
fr: Restriction de type pour le côté "gauche" de la relation (par exemple si la relation objet ⇔ personne, alors la restriction contrôle les types d'objets pour lesquels cette relation est valide).

en: Type restriction for "right" side of relationship
fr: Restriction de type pour le côté "droite" de la relation

en: Type restriction for "right" side of relationship (eg. if relationship is object ⇔ entity, then the restriction controls for which types of entities this relationship type is valid.
fr: Restriction de type pour le côté "droite" de la relation (par exemple si la relation objet ⇔ personne, alors la restriction contrôle les types de personnes pour lesquels cette relation est valide).

en: Relationship type hierarchy identifier
fr: Identifiant hiérarchique pour le type de relation

en: Identifier of relationship_type that is root of the relationship_type hierarchy.
fr: Identifiant pour le type de relation qui est à la racine de la hiérarchie type de relation.

en: Relationship type code
fr: Code de type de relation

en: Unique identifier for the relationship type; must be unique for relationship types for the current relationship.
fr: Identifiant unique pour le type de relation ; doit être unique pour les types de relation de la relation courante.

en: Relationship
fr: Relation

en: Indicates the type of relationship for which this type is applicable.
fr: Indique le type de relation pour lequel ce type est applicable.

en: The relative priority of the relationship type when displayed in a list with other relationship types. Lower numbers indicate higher priority.
fr: La priorité relative du type de relation lorsqu'affiché dans une liste avec d'autres types de relation. Des nombres plus bas indique une priorité haute.

en: If checked this relationship type will be the default type for the relationship.
fr: Si défini, ce type de relation sera le type par défaut pour la relation.

en: Relationship types
fr: Types de relation

en: representation annotation title
fr: libellés d'annotation de la représentation

en: representation annotation titles
fr: libellés d'annotation de la représentation

en: Title for annotation. This is usually a short description of the annotation content.
fr: Titre de l'annotation. C'est en général une courte description du contenu de l'annotation.

en: representation annotation
fr: annotation de représentation

en: The locale from which the annotation originates.
fr: La langue dont est issue l'annotation.

en: The user who created the annotation.
fr: L'utilisateur qui a enregistré l'annotation.

en: Type code
fr: Code de type d'annotation

en: Code indicating type of annotation.
fr: Code indiquant le type d'annotation

en: Indicates if annotation is accessible to the public or not.
fr: Indique si l'annotation est visible par le public ou non.

en: Indicates the current state of the annotation .
fr: Indique l'état courant de l'annotation.

en: Annotation properties
fr: Propriétés de l'annotation

en: representation annotation ⇔ entity relationship
fr: relation annotation de la représentation ⇔ personne

en: representation annotation ⇔ entity relationships
fr: relations annotation de la représentation ⇔ personne

en: representation annotation ⇔ object relationship
fr: relation annotation de la représentation ⇔ objet

en: representation annotation ⇔ object relationships
fr: relations annotation de la représentation ⇔ objet

en: representation annotation ⇔ occurrence relationship
fr: relation annotation de la représentation ⇔ occurrence

en: representation annotation ⇔ occurrence relationships
fr: relations annotation de la représentation ⇔ occurrence

en: representation annotation ⇔ place relationship
fr: relation annotation de la représentation ⇔ lieu

en: representation annotation ⇔ place relationships
fr: relations annotation de la représentation ⇔ lieu

en: representation annotation ⇔ vocabulary term relationship
fr: relation annotation de la représentation ⇔ terme du vocabulaire

en: representation annotation ⇔ vocabulary term relationships
fr: relations annotation de la représentation ⇔ terme du vocabulaire

en: search form name
fr: libellé du formulaire de recherche

en: search form names
fr: libellés de formulaire de recherche

en: Name of search form
fr: Nom du formulaire de recherche

en: search form placement
fr: emplacement du formulaire de recherche

en: search form placements
fr: emplacements du formulaire de recherche

en: The relative priority of the search form element when displayed in a list with other elements in a form. Lower numbers indicate higher priority.
fr: La priorité du formulaire de recherche lorsqu'affiché dans une liste avec d'autres éléments dans un formulaire. Les plus petits nombres indiquent une priorité plus haute.

en: search form
fr: formulaire de recherche

en: The user who created the form.
fr: L'utilisateur qui a créé le formulaire.

en: Form code
fr: Code de formulaire

en: Unique code for form, used to identify the form for configuration purposes. You will need to specify this if you are using this form in a special context (on a web front-end, for example) in which the form must be unambiguously identified.
fr: Code unique pour le formulaire, utilisé pour identifier le formulaire pour des besoins de configuration. Vous pourrez avoir besoin de définir ceci si vous utilisez ce formulaire dans un contexte spécifique (dans une interface publique web par exemple) dans lequel le formulaire doit être identifié sans ambiguïté.

en: Is system form
fr: Est un formulaire système

en: Set this if the form is a form used by the system (as opposed to a user defined form). In general, system forms are defined by the system installer - you should not have to create system forms on your own.
fr: Défini si le formulaire est un formulaire utilisé par le système (par opposition à un formulaire utilisateur). En général, les formulaires systèmes sont créés lors de l'installation, vous ne devriez pas à avoir à créer de formulaires systèmes vous-même.

en: Search type
fr: Type de recherche

en: Determines what type of search (objects, entities, places, etc.) the form will conduct.
fr: Détermine le type de recherche (objets, entités, lieux, etc) que le formulaire réalisera.

en: Loans
fr: Prêts

en: Movements
fr: Mouvements

en: Search form settings.
fr: Historique de la recherche

en: Number of columns in form
fr: Nombre de colonnes du formulaire

en: The number of columns wide the search will be.
fr: Le nombre de colonnes de la recherche.

en: Search form contents
fr: Contenu du formulaire de recherche

en: Search form settings
fr: Paramètres du formulaire de recherche

en: Width
fr: Largeur

en: Width, in characters, of search form elements.
fr: Largeur, en nombre de caractères, des éléments du formulaire de recherche.

en: for related %1
fr: pour le %1 lié

en: search forms ⇔ group association
fr: association formulaires de recherche ⇔ groupe

en: search forms ⇔ group associations
fr: associations formulaires de recherche ⇔ groupe

en: Indicates group&apos;s level of access to the form.
fr: Indique le niveau d'accès du groupe au formulaire.

en: search forms ⇔ user association
fr: association formulaires de recherche ⇔ utilisateur

en: search forms ⇔ user associations
fr: associations formulaires de recherche ⇔ utilisateur

en: Indicates user&apos;s level of access to the form.
fr: Indique le niveau d'accès de l'utilisateur au formulaire.

en: set item caption
fr: légende de l'élément dans l'ensemble

en: set item captions
fr: légendes de l'élément dans l'ensemble

en: Caption
fr: Légende

en: Caption for the set item.
fr: Légende de l'ensemble d'items.

en: set item
fr: élément dans l'ensemble

en: Set
fr: Ensemble

en: Set item belongs to
fr: Définit le propriétaire de l'item.

en: Set content
fr: Contenus

en: Determines what kind of items (objects, entities, places, etc.) are stored by the set.
fr: Détermine le type d'items (objets, personnes, lieux, etc.) qui sont stockés dans l'ensemble.

en: The type of the set determines what sorts of information the set and each item in the set can have associated with them.
fr: Le type d'ensemble détermine à quelles sortes d'informations l'ensemble et chaque item dans l'ensemble peuvent se voir associer.

en: The relative priority of the set when displayed in a list with other sets. Lower numbers indicate higher priority.
fr: La priorité de l'affichage de l'ensemble lorsqu'affiché dans une liste avec d'autres ensembles. Les plus petits nombres indiquent une priorité plus haute.

en: Item captions
fr: Légendes d'item

en: set name
fr: nom d'ensemble

en: set names
fr: noms d'ensemble

en: Name of set
fr: Nom de l'ensemble

en: set
fr: ensemble

en: The user who created the set.
fr: L'utilisateur qui a créé l'ensemble.

en: Set code
fr: Code d'ensemble

en: A unique alphanumeric code for this set. You will need to specify this if you are using this set in a special context (on a web front-end, for example) in which the set must be unambiguously identified.
fr: Un code alphanumérique unique pour cet ensemble. Vous aurez besoin de ceci si vous utilisez cet ensemble dans un contexte spécial (dans un catalogue public web, par exemple) dans lequel l'ensemble doit être identifié précisément.

en: Set items
fr: Eléments de l'ensemble

en: Item does not exist
fr: L'enregistrement n'existe pas

en: group-set assocation
fr: association groupe-ensemble

en: group-set assocations
fr: associations groupe-ensemble

en: Indicates group&apos;s level of access to the set.
fr: Indique le niveau d'accès du groupe à l'ensemble.

en: user-set assocation
fr: association utilisateur-ensemble

en: user-set assocations
fr: associations utilisateur-ensemble

en: Indicates user&apos;s level of access to the set.
fr: Indique le niveau d'accès de l'utilisateur à l'ensemble.

en: storage location name
fr: nom de localisation

en: storage location names
fr: noms de localisation

en: Name of storage location
fr: Nom de la localisation

en: storage location
fr: localisation

en: The type of the storage location. In CollectiveAccess every storage location has a single "instrinsic" type that determines the set of descriptive and administrative metadata that can be applied to it.
fr: Le type de localisation de stockage. Dans CollectiveAccess toute localisation a un unique type "intrinsèque" qui détermine l'ensemble des données descriptives et administratives qui peuvent s'y appliquer.

en: Indicates the current state of the storage location record.
fr: Indique l'état courant de l'enregistrement de localisation.

en: Indicates if the storage location is deleted or not.
fr: Indique si la localisation est supprimée ou non.

en: task queue entry
fr: élément dans la file d'attente

en: task queue entries
fr: éléments dans la file d'attente

en: Created on
fr: Créé

en: Priority
fr: Priorité

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Error status
fr: Statut d'erreur

en: Numeric error code. A value of zero indicates no error; any non-zero value indicates an error condition that occurred during processing.
fr: Code d'erreur numérique. Une valeur de zéro indique qu'aucune erreur ne s'est produite ; une autre valeur indique une condition d'erreur qui a eu lieu durant le traitement.

en: user group
fr: Groupe d'utilisateurs

en: user groups
fr: Groupes d'utilisateurs

en: Name of group. Should be unique.
fr: Nom du groupe. Doit être unique.

en: Short code (up to 8 characters) for group (must be unique)
fr: Code court pour le groupe (jusque 8 caractères, doit être unique)

en: Description of group. This text will be displayed to system administrators only and should clearly document the purpose of the group.
fr: Description du groupe. Ce texte sera affiché pour les administrateurs du système uniquement et devrait clairement indiquer l'objet du regroupement.

en: Group administrator
fr: Administrateur du groupe

en: The user who administers the group.
fr: L'utilisateur qui administre le groupe.

en: The relative priority of the group when displayed in a list with other relationship types. Lower numbers indicate higher priority.
fr: La priorité relative du groupe lorsqu'affiché dans une liste avec d'autres types de relation. Des nombres plus bas indique une priorité haute.

en: Database error adding role '%1': %2
fr: Erreur dans la base de données lors de l'ajout du rôle '%1' : %2

en: Database error: %1
fr: Erreur dans la base de données : %1

en: No roles specified
fr: Aucun rôle spécifié

en: Invalid role '%1'
fr: Rôle invalide '%1'

en: Roles
fr: Rôles

en: No users specified
fr: Aucun utilisateur spécifié

en: user note
fr: note utilisateur

en: user notes
fr: notes utilisateur

en: Name of CollectiveAccess bundle to attach note to.
fr: Nom du paquet CollectiveAccess pour y attacher la note.

en: The user who created the note.
fr: L'utilisateur qui a créé la note.

en: Text of note.
fr: Texte de la note.

en: Note creation date
fr: Date de création de la note

en: The date and time the note was created.
fr: Date et heure de création de la note

en: user role
fr: profil utilisateur

en: user roles
fr: profils utilisateur

en: Role id
fr: Identifiant du rôle

en: Unique identifier for role
fr: Identifiant unique pour le rôle

en: Name of role (must be unique)
fr: Nom du rôle (doit être unique)

en: Short code (up to 20 characters) for role (must be unique)
fr: Code court (jusque 20 caractères) pour le rôle (doit être unique)

en: Description of role. This text will be displayed to system administrators only and should clearly document the purpose of the role.
fr: Description du rôle. Ce texte sera visible uniquement par les administrateurs et doit clairement expliquer l'objet du rôle.

en: The relative priority of the role when displayed in a list with other roles. Lower numbers indicate higher priority.
fr: La priorité relative du rôle lorsqu'affiché dans une liste avec d'autres rôles. Les nombres les plus bas indiquent la priorité la plus haute.

en: Role settings
fr: Paramètres du rôle

en: Storage for role-level variables
fr: Stockage des variables de rôle

en: Field access
fr: Accès par champ

en: Contains definitions of what table/field combinations users with this role can access.
fr: Contient les définitions des combinaisons table/champs auxquels les utilisateurs ayant ce rôle utilisateur ont accès.

en: user
fr: utilisateur

en: users
fr: utilisateurs

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: The login name for this user. This name is used in combination with the password set below to access the system.
fr: Le nom utilisé par cet utilisateur pour s'identifier. Le nom est utilisé en association avec le mot de passe défini plus bas pour accéder au système.

en: User class
fr: Classe d'utilisateur

en: "Full" user accounts may log into all CollectiveAccess interfaces. "Public" user accounts may only log into the publicly accessible front-end system (if one exists). "Deleted" users may not log into any interface – the account is considered removed.
fr: Les comptes utilisateurs "Full" peuvent se connecter à toutes les interfaces de CollectiveAccess. Les comptes utilisateurs "Public" peuvent uniquement se connecter dans l'interface publique (si elle existe). Les comptes "Supprimés" ne peuvent pas se connecter dans une interface, le compte est désactivé.

en: full-access
fr: plein accès

en: public-access only
fr: Accès public uniquement

en: deleted
fr: supprimé

en: The login password for this user. Passwords must be at least 4 characters and should ideally contain a combination of letters and numbers. Passwords are case-sensitive.
fr: Le mot de passe de cet utilisateur. Les mots de passe doivent avoir au moins 4 caractères et doivent idéalement contenir une combinaison de lettres et de chiffres. Les mots de passe sont sensibles à la casse (majuscules/minuscules).

en: The forename of this user.
fr: Le prénom de cet utilisateur.

en: The surname of this user.
fr: Le nom de cet utilisateur.

en: The e-mail address of this user. The address will be used for all mail-based system notifications and alerts to this user.
fr: L'adresse email de cet utilisateur. L'adresse sera utilisée pour toutes les notifications par mail et les alertes pour cet utilisateur.

en: Account is activated?
fr: Compte activé ?

en: Confirmed on
fr: Confirmé le

en: Confirmation key
fr: Clé de confirmation

en: Confirmation key used for email verification.
fr: Clé de confirmation utilisée pour la vérification des adresses email.

en: Users
fr: Utilisateurs

en: No groups specified
fr: Aucun groupe spécifié

en: Group '%1' does not exist
fr: Le groupe '%1' n'existe pas

en: Groups
fr: Groupes

en: %1 is not a valid user preference
fr: %1 n'est pas une préférence utilisateur valide

en: You must select between %1 and %2 choices for %3
fr: Vous devez choisir entre les choix %1 et %2 pour %3

en: You must select %1 choices for %2
fr: Vous devez sélectionner %1 choix pour %2

en: %1 is not a valid value for %2
fr: %1 n'est pas une valeur valide pour %2

en: Value for %1 must be between %2 and %3
fr: La valeur pour %1 doit être comprise entre %2 et %3

en: Value for %1 must be between %2 and %3 characters
fr: La valeur de %1 doit être comprendre entre %2 et %3 caractères

en: No default UI locale is available
fr: Aucune interface dans la langue choisie n'est disponible

en: user-group assocation
fr: association utilisateur-groupe

en: user-group assocations
fr: associations utilisateur-groupe

en: user-role assocation
fr: association utilisateur-rôle

en: user-role assocations
fr: associations utilisateur-rôle

en: watched item
fr: item surveillé

en: watched items
fr: items surveillés

en: The user who is watching the specified record.
fr: L'utilisateur qui surveille l'enregistrement spécifié

en: Adds private viewing functionality to Pawtucket
fr: Ajoute une fonctionnalité de visionnage privé à Pawtucket

en: bristol plugin is not enabled
fr: Le plugin bristol n'est pas activé.

en: This set does not exist
fr: L'ensemble n'existe pas

en: This set is not available for view
fr: Cet ensemble n'est pas disponible pour l'affichage

en: &lsaquo; Previous
fr: &lsaquo; Précédent

en: Next &rsaquo;
fr: Suivant &rsaquo;

en: See this object in the archive
fr: Afficher cet objet dans l'archive

en: 1 set is available
fr: Un ensemble est disponible

en: %1 sets are available
fr: %1 ensembles sont disponibles

en: View Set
fr: Afficher l'ensemble

en: item
fr: enregistrement

en: items
fr: enregistrements

en: Creator
fr: Créateur

en: Set created on
fr: Ensemble créé le

en: You have access until
fr: Vous avez accès jusqu'à

en: Sort by
fr: Trier par

en: Back to list
fr: Retour à la liste

en: more &rsaquo;
fr: suite &rsaquo;

en: Gallery
fr: Galerie

en: Back &rsaquo;
fr: Retour &rsaquo;

en: Adds New Museum-style multi-purpose online exhibition functionality to Pawtucket
fr: Ajoute une fonctionnalité d'exposition multifonction à Pawtucket, semblable à celle de New Museum

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Adds simple media gallery functionality to Pawtucket
fr: Ajoute une fonctionnalité de galerie de média à Pawtucket

en: simpleGallery plugin is not enabled
fr: Le plugin simpleGallery n'est pas activé.

en: Galleries
fr: Galeries

en: More Galleries
fr: Davantage de galeries

en: Adds themes and memories sections to Wir Waren so Frei theme
fr: Ajoute des thèmes et des sections mémoires au thème Wir Waren so Frei

en: Themes
fr: Thèmes

en: wwsf plugin is not enabled
fr: Le plugin wwsf n'est pas activé.

en: The set does not exist
fr: L'ensemble n'existe pas

en: You cannot view this set
fr: Vous ne pouvez pas voir cet ensemble

en: Memories
fr: Mémoires

en: Browse By:
fr: Parcourir par :

en: Place
fr: Lieu

en: PREVIOUS
fr: PRECEDENT

en: NEXT
fr: SUIVANT

en: Jump to page
fr: Aller à la page

en: GO
fr: LANCER

en: Found %1 results.
fr: %1 résultats trouvés.

en: Close
fr: Fermer

en: Memories for
fr: Mémoires pour

en: Memories from
fr: Mémoires de

en: Found These Memories
fr: Ces mémoires ont été trouvées

en: Start your journey of discovery
fr: Commencer votre parcours de découverte

en: view &rsaquo;
fr: voir &rsaquo;

en: Or browse our collection of colorful locations that are not well known
fr: Ou parcourez notre collection de lieux méconnus

en: Featured cities
fr: Notre sélection de villes

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: You must have the Flash Plug-in version 9.0.0 or better installed to play slideshows
fr: Vous devez avoir le plugin Flash 9.0.0 ou plus récent pour afficher des diaporamas.

en: Back
fr: Retour

en: Exhibition themes
fr: Thèmes d'exposition

en: Topics
fr: Sujets

en: Aestethic categories
fr: Catégories esthétiques

en: More Features
fr: Plus de fonctionnalités

en: No facet defined
fr: Aucun facette définie

en: Group by
fr: Groupé par

en: Browse for
fr: Parcourir pour

en: Browse the Archive
fr: Parcourir la base

en: Refine results by
fr: Affiner les résultats par

en: You browsed for:
fr: Vous naviguez par :

en: start new search
fr: lancer une nouvelle recherche

en: Start browsing by:
fr: Parcourir par :

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: [more]
fr: [suite]

en: Related
fr: Lien :

en: Entity
fr: Entité

en: Related Place
fr: Lieu lié

en: Related Collection
fr: Collection liée

en: Part Of
fr: Partie de

en: Part%1
fr: Partie %1

en: Related Objects
fr: Objets liés

en: Add to Collection +
fr: Ajouter à la collection +

en: Zoom/more media
fr: Zoom/davantage de représentations

en: Average User Ranking
fr: Moyenne des évaluations des utilisateurs

en: User Comments
fr: Commentaires utilisateur

en: Login/register to be the first to rank, tag and comment on this object!
fr: Identifiez/enregistrez-vous pour être le premier à évaluer, tagguer ou commenter cet objet !

en: Add your rank, tags and comment
fr: Ajouter votre évaluation, vos tags et vos commentaires

en: Rank
fr: Evaluation

en: Tags (separated by commas)
fr: Tags (séparés par des virgules)

en: Save
fr: Enregistrer

en: Please login/register to rank, tag and comment on this item.
fr: Veuillez vous connecter/enregistrer pour noter, taguer ou commenter cet élément.

en: Favorites
fr: Favoris

en: Featured content
fr: En vedette

en: Random selection
fr: Au hasard

en: User favorites
fr: Favoris utilisateur

en: Most viewed
fr: Les plus affichés

en: Recently Added
fr: Derniers ajouts

en: Login
fr: Identifiant

en: Forgot your password?
fr: Vous avez oublié votre mot de passe ?

en: Reset your password
fr: Changer votre mot de passe

en: To reset your password enter the e-mail address you used to register below. A message will be sent to the address with instructions on how to reset your password.
fr: Pour redéfinir votre mot de passe, saisissez l'adresse email que vous avez utilisée ci-dessous. Un message sera envoyé à l'adresse indiquée avec des instructions pour redéfinir un mot de passe.

en: Your e-mail address
fr: Votre adresse e-mail

en: Go
fr: Lancer

en: Register
fr: S'enregistrer

en: As a member, you can rank, tag and comment on photos and videos. You can create your own photo albums and view them as slide shows.
fr: En tant que membre, vous pouvez évaluer, taguer ou commenter les photos et les vidéos. Vous pouvez constituer vos propres albums photos et les afficher sous forme de diaporama.

en: Security Question (to prevent SPAMbots)
fr: Question de sécurité (pour vérifier que vous êtes bien humain)

en: Re-Type password
fr: Re-saisir le mot de passe

en: Instructions have been sent to the e-mail address you provided.
fr: Les informations ont été envoyées à l'adresse email fournie.

en: You should receive the instructions within the hour. If you do not, contact us for assistance at
fr: Vous devriez recevoir des informations dans l'heure. Si ce n'est pas le cas, merci de nous contacter à

en: Your password has been reset!
fr: Votre mot de passe a été redéfini !

en: You may now
fr: Vous pouvez désormais

en: Your password could not be reset!
fr: Votre mot de passe n'a pas pu être redéfini !

en: Please contact us for assistance,
fr: Veuillez nous contacter pour vous fournir une assistance,

en: Please enter your new password.
fr: Veuillez saisir votre nouveau mot de passe.

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: Confirm new password
fr: Confirmer le nouveau mot de passe

en: My Collections
fr: Mes collections

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Login/Register
fr: Identification/Nouveau compte

en: To search for collections, simply type in the words that best describe what you are looking for and click on the "search" button. By default, the search engine will return only matches that contain all of the words in your search. The more words entered, the more restrictive the search.
fr: Pour chercher parmi les collections, saisissez simplement les mots qui décrivent le mieux ce que vous cherchez et cliquez sur le bouton "chercher". Par défaut, le moteur de recherche retournera uniquement les résultats contenant tous les mots de votre recherche. Plus il y a de mots, plus la recherche est restrictive.

en: ID
fr: Identifiant

en: %1 of %2 results have been mapped.  To see all results chose a different display by clicking the "Options" link below.
fr: %1 de %2 résultats ont une correspondance. Pour afficher tous les résultats, choisissez un affichage différent en cliquant sur le lien "Options" ci-dessous.

en: It is not possible to show a map of the results because none of the items found have map coordinates.
fr: Impossible d'afficher une carte des résultats : aucun des objets trouvés n'a de coordonnée définie.

en: To search the collection, simply type in the words that best describe what you are looking for and click on the "search" button. By default, the search engine will return only matches that contain all of the words in your search. The more words entered, the more restrictive the search.
fr: Pour chercher dans la collection, saisissez quelques mots qui décrivent ce que vous cherchez et cliquez sur le bouton "Chercher". Par défaut, le moteur de recherche retournera uniquement des résultats correspondants à tous les mots. Plus il y a de mots, plus la recherche est restrictive.

en: result
fr: résultat

en: results
fr: résultats

en: Your %1 found %2 %3.
fr: Votre %1 a trouvé %2 %3

en: Your search found %1 %2.
fr: Votre recherche a trouvé %1 %2.

en: Filter Search
fr: Filtrer la recherche

en: Objects from the Digital Archive
fr: Objets de nos collections

en: Advanced Search
fr: Recherche avancée

en: Hide
fr: Masquer

en: Display options:
fr: Options d'affichage :

en: Sort results by
fr: Trier les résultats par :

en: Results per page
fr: Résultats par page

en: Search history:
fr: Historique des recherches :

en: Your recent searches
fr: Vos dernières recherches

en: Layout options:
fr: Options de mise en page :

en: Apply
fr: Appliquer

en: Filter results by
fr: Filtrer les résultats par :

en: Filtering results by
fr: Filtrer les résultats par :

en: clear all filters
fr: retirer tous les filtres

en: Your Collections
fr: Vos collections

en: Current Collection
fr: Collection courante

en: private
fr: privé

en: This collection is %1
fr: Cette collection est %1

en: Public URL
fr: URL publique

en: Edit Collection
fr: Modifier la collection

en: Collection Information
fr: Informations de la collection

en: Display Option
fr: Options d'affichage

en: Private
fr: Privé

en: View slideshow
fr: Public

en: Make a new collection
fr: Créer une nouvelle collection

en: View help tips
fr: Afficher les trucs et astuces

en: Help Tips
fr: Trucs et astuces

en: How do I add content to my collection?
fr: Comment puis-je ajouter du contenu à ma collection ?

en: You can add images and video to your collection while you are browsing the website.  You'll find <em>Add to Collection</em> links beneath images and video throughout the site.
fr: Vous pouvez ajouter des images et des vidéos à votre collections lorsque vous naviguez dans le site. Vous trouverez des liens <em>Ajouter à la collection</em> sous les images et les vidéos du site.

en: Can I have more than one collection?
fr: Puis-je avoir plus d'une collection ?

en: Yes.  Click the <em>Make a new collection</em> link above to create a new collection.
fr: Oui. Cliquez sur le lien <em>Créer une nouvelle collection</em> ci-dessus pour créer une nouvelle collection.

en: How do I change between collections?
fr: Comment puis-je passer d'une collection à une autre ?

en: Click on the name of the collection you want to work with in the <em>YOUR COLLECTIONS</em> list.
fr: Cliquez sur le nom de la collection que vous souhaitez afficher dans la liste <em>VOS COLLECTIONS</em>.

en: How can I change the name of my collection?
fr: Comment puis-je changer le nom de ma collection ?

en: Click the <em>EDIT</em> link in the <em>CURRENT COLLECTION</em> box above.  A form will slide open allowing you to change the name, display options and description of the collection you are currently working with.
fr: Cliquez sur le lien <em>MODIFIER</em> dans l'encadré <em>COLLECTION COURANTE</em> ci-dessus. Un formulaire déroulant vous permettra de modifier le nom, les options d'affichage et la description de la collection qui est affichée.

en: Can I change the order of the content in my collection's slide show?
fr: Puis-je changer l'ordre du contenu dans le diaporama de ma collection ?

en: Yes.  You can organize the content in your collections by dragging and dropping them into your preferred order.  Your changes are automatically saved once you drop the content into place.
fr: Oui. Vous pouvez organiser le contenu de vos collections en glissant-déposant les éléments dans l'ordre souhaité. Vos modifications sont automatiquement enregistrées à chaque déplacement.

en: Can I share my collection with others?
fr: Puis-je partager ma collection avec d'autres ?

en: Yes.  When you set the display option of your collection to <em>Public</em>, your collection's slideshow becomes publicly accessible.  You can share the link to your slideshow with friends, students and colleagues.
fr: Oui. Lorsque vous définissez les options d'affichage de votre collection sur <em>Public</em>, le diaporama de votre collection devient accessible à tous. Vous pouvez partager le lien vers votre diaporama avec des amis, des étudiants, des collègues...

en: There are no collections to edit. Create a collection to start.
fr: Il n'y a aucune collection à modifier. Commencez par créer une collection.

en: Choose a collection to begin editing.
fr: Choisir une collection pour commencer vos modifications.

en: There are no items in this collection.
fr: Il n'y a aucun élément dans cette collection.

en: Id:
fr: Identifiant :

en: Left
fr: Ci-contre

en: Featured Item
fr: Notre sélection

en: More &gt;
fr: Suite &gt;

en: Most Viewed
fr: Les plus affichés

en: Quickly browse by
fr: Parcourir par

en: Or click "Browse" in the navigation bar to do a refined browse
fr: Ou cliquer sur "Parcourir" dans la barre de navigation pour effectuer un parcours spécifique

en: Get alerted to newly added items by RSS
fr: Être alerté des nouveaux ajouts par RSS

en: <div class='error'>An error in your system configuration has been detected</div>
    			General installation instructions can be found
    			<a href='http://wiki.collectiveaccess.org/index.php?title=Installation_(Pawtucket)' target='_blank'>here</a>.
    			For more specific hints on the existing issues please have a look at the messages below.
fr: Apparemment le système interne de vérification a détecté des erreurs dans votre configuration système.
    	    Des informations d'installation peuvent être consultées 
    	    <a href='http://wiki.collectiveaccess.org/index.php?title=Installation_(Pawtucket)' target='_blank'>ici</a>.
    	    Pour des informations spécifiques sur les problèmes rencontrés, veuillez consulter les messages ci-dessous.

en: Login again
fr: Se connecter à nouveau

en: Username
fr: Nom utilisateur

en: start over
fr: recommencer

en: Start over
fr: Recommencer

en: Browsing by:
fr: Navigation par :

en: Browse by:
fr: Parcourir par :

en: pinch to zoom
fr: écarter les doigts pour zoomer

en: Related Information
fr: Information liée

en: Subjects
fr: Sujet

en: Object type
fr: Type d'objet

en: Comments, tags and rank
fr: Note, tags et commentaires

en: More Items
fr: Davantage

en: You should receive the instructions within the hour. If you do not, contact us for assistance,
fr: Vous devriez recevoir les informations d'ici une heure. Si ce n'est pas le cas, merci de nous contacter,

en: Home
fr: Accueil

en: About
fr: A propos

en: Close Menu
fr: Fermer le menu

en: More Results
fr: Suite

en: Sort
fr: Tri

en: Results per page:
fr: Résultats par page :

en: Layout:
fr: Mise en page :

en: Edit
fr: Modifier

en: Editing Collection Information
fr: Modifier les informations de la collection

en: New Collection
fr: Nouvelle collection

en: Make a new Collection
fr: Créer une nouvelle collection

en: Collection Items
fr: Elément de la collection

en: Above: Detail from
fr: Ci-dessus : détail de

en: SEARCH
fr: CHERCHER

en: Apparently the built-in sanity check has found errors in your system configuration.
    	    General installation instructions can be found
    	    <a href='http://wiki.collectiveaccess.org/index.php?title=Installation_(Pawtucket)' target='_blank'>here</a>.
    	    For more specific hints on the existing issues please have a look at the messages below.
fr: Apparemment le système interne de vérification a détecté des erreurs dans votre configuration système.
    	    Des informations d'installation peuvent être consultées 
    	    <a href='http://wiki.collectiveaccess.org/index.php?title=Installation_(Pawtucket)' target='_blank'>ici</a>.
    	    Pour des informations spécifiques sur les problèmes rencontrés, veuillez consulter les messages ci-dessous.

en: Run Time
fr: Temps d'exécution

en: Summary
fr: Résumé

en: Rights
fr: Droits

en: Tag/Comment
fr: Tag/Commentaire

en: Start
fr: Début

en: Timecode of start point in hh:mm:ss:ff format (where hh=hours; mm=minutes; ss=seconds and ff=frames. You may use decimal seconds in lieu of frames if desired.
fr: Le codage temporel de début est au format hh:mm:ss:ff (où hh=heures ; mm=minutes ; ss=secondes et ff=trames). Vous pouvez aussi utiliser des secondes décimales à la place des trames.

en: End
fr: Fin

en: Timecode of end point in hh:mm:ss:ff format (where hh=hours; mm=minutes; ss=seconds and ff=frames. You may use decimal seconds in lieu of frames if desired.
fr: Le codage temporel de fin est au format hh:mm:ss:ff (où hh=heures ; mm=minutes ; ss=secondes et ff=trames). Vous pouvez aussi utiliser des secondes décimales à la place des trames.

en: Role
fr: Rôle

en: person
fr: personne

en: people
fr: personne

en: term
fr: terme

en: terms
fr: termes

en: century
fr: siècle

en: centuries
fr: siècles

en: decade
fr: décennie

en: decades
fr: décennies

en: Years
fr: Années

en: object type
fr: type d'objet

en: object types
fr: types d'objet

en: Has media
fr: Avec médias

en: Does not have media
fr: Sans média

en: has media
fr: avec média

en: Lots
fr: Lot

en: status
fr: statut

en: statuses
fr: statuts

en: access status
fr: statut d'accès

en: access statuses
fr: statuts d'accès

en: Other authorities
fr: Autres autorités

en: Image is being processed
fr: L'image est en cours de traitement.

en: Document is being processed
fr: Le document est en cours de traitement.

en: Video is being processed
fr: La vidéo est en cours de traitement

en: Media is being processed
fr: Le média est en cours de traitement

en: Audio is being processed
fr: Le média audio est en cours de traitement.

en: The following user contributed comment and/or tag(s) has been submitted to %1:
fr: Les commentaires et/ou tags de l'utilisateur suivant ont été soumis à %1 :

en: Comment: %2
fr: Commentaire : %2

en: Submitted by: %4, %5
fr: Proposé par : %4, %5

en: Commented on: %6
fr: Commenté le %6

en: To reset your password copy and paste the following URL into your web browser:
fr: Pour redéfinir votre mot de passe copiez-collez l'URL suivante dans votre navigateur :

en: 
    
    You will be prompted for a new password. If you have further difficulties,
    or if you did not request your password to be reset, please contact us at %1.
fr: 
    
    Un nouveau mot de passe va vous être demandé. Si vous rencontrez d'autres problèmes,
    ou si vous n'avez pas demandé à redéfinir votre mot de passe, veuillez nous contacter à %1.

en: 
    Regards,
fr: 
    Cordialement,

en: 
    The staff
fr: 
    L'équipe

en: Your %1 password was reset on %2 at %3. If you did
fr: Votre mot de passe %1 a été redéfini le %1 à %3.

en: Thank you for registering for "%1".
    
    As a member you can rank, comment and tag items on the site.  You can also create your own sets from the collection and share your slide-shows with friends and colleagues.
    
    Regards,
    
    the Staff
fr: Merci de vous être enregistré sur "%1".
    
    En tant que membre, vous pouvez évaluer, commenter et poser des tags sur les objets du site. Vous pouvez aussi créer vos propres ensembles depuis la collection et partager vos diaporamas avec vos amis ou collègues.
    
    Cordialement,
    
    L'équipe de %1

en: Thank you for registering for "%1".
fr: Merci de votre enregistrement pour "%1".
